BU BÖLÜM SİTEMİZE ATILAN KARŞIT GÖRÜŞLÜ YORUMLARDAN DERLENMİŞTİR. Hz. İsa’nın hayatını anlatan ilk 4 İncil’de (Matta, Markos’ Luka ve Yuhanna) ayni olayların anlatımında dahi birbiriyle çelişen ifadeler bulunmaktadır. Aşağıda okuyacağınız tartışma böyle bir çelişki üzerinedir.

 

 1. İ.AKKURT demiş ki:
  Aralık 20th, 2011 at 14:04 e

YAHUDA ÇELİŞKİSİ BÖYLE PEKİ HZ. İSANIN DOĞUM OLAYLARINDAN BAHSEDİLEN İNCİLLER DE Kİ ÇELİŞKİLERE NE DERSİN.ÇARMIH OLAYINDAKİ ÇELİŞKİLERE NE DERSİN.

PAVLUS GERÇEK HAVARİLERLE YAZDIKLARI UYUŞMAZ. SİTEMDEKİ YAZIYI OKUYUNUZ. “V.01.PAVLUS’UN GERÇEK HAVARİLERLE ÇATIŞMASI ve İKİ FARK”

 1. didem demiş ki:
  Aralık 20th, 2011 at 14:41 e

İncillerde doğum olayı ile ilgili çelişki yoktur.Zaten yıl olarak da Kutsal kitapta bilgi yoktur.çarmıh olayında da incillerde çelişki yoktur.

Pavlus a gelince ;diğer havarilerle fikir ayrılığı içinde hiçbir zaman olmamıştır.Siz anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz daha doğrusu anlayamıyorsunuz.Tek tek bunları konuşmaya kalksak günler sürer.
ikinci konu ;elçilerin işleri kitabında pavlus a İsa nın görünmesi ve pavlus un imana gelip havarilerin yanında olması daha sonra barnabas ın aralarına girmesi pavlusla birlikte kıbrıs a gitmeleri ilk inanan ve duyuru işini mümkün olabildiğince anlatmaya çalışan tüm havariler ve ilk imanlılar uzun uzun anlatılir.Ancak sizin iddia ettiğiniz gibi yok barnabas pavlustan üstün yanında 14 yıl hizmet etmiş gibi ifadelerin hiçbiri incillerde yer almaz.Pavlus ne 2.adam konumundadir Barnabasın yanında ne de Barnabas ın Pavlus un yanında 2.adam konumundadir.

Barnabas incilinde Vaadin ishak a değil İsmail e verildiği vardır.ben yukarda bunu yazdım kurban olayı değil.Saffat süresi 100 üncü ayetten itibaren iyi okuyunda orada kurban olayında kimden bahsedilmiş.

 1. İ.akkurt demiş ki:
  Aralık 20th, 2011 at 17:45 e

“MARKOS-3:14-19 İLE LUKA-6:1316′YA BAKINIZ BİRÇOK MESELEDE OLDUĞU GİBİ BUNDADA ÇELİŞKİLER VAR.Demişsiniz.” İSİM FARKLILIKLARI ÇELİŞKİ DEĞİL MİDİR?

İNCİLLERDE PAVLUS’UN 14 YIL BARNABA İLE BERABER MİSYONERLİK YAPTIĞI İLE İLGİLİ KAYITI YAZAYIM.

“1 On dört yıl aradan sonra Titus’u da yanıma alıp Barnaba’yla birlikte yine Yeruşalim’e gittim. (Galatyalılar-2)

SİZ ÇELİŞKİLERİ GÖRMEK İSTEMEDİĞİNİZ BELLİ BEN BİR TANE YAZAYIM.
HZ. İSA’NIN DOĞUMUNDA MATTA-2:13-23 ARASINDA KRAL HİRODES’İN KORKUSUNDAN MISIRA KAÇTIKLARI YAZILIDIR. LUKA-2:21-39’A GÖRE MISIRA KAÇMA YOK DOĞUMUN 8. GÜNÜNDE KUDÜSE TAPINAĞA GİDİYORLAR. DİĞER ÇELİŞKİLER İÇİN SİTEDEDEKİ (III.01-09) ARASINDAKİ KONULARA BAKABİLİRSİN.

İNCİLDE HZ. İSA’NIN DOĞUM YILI DA VAR, TEKRAR DÜNYAYA GERİ GELECEĞİ YILDA VAR. GERİ GELECEĞİ YIL İÇİN ŞU AN YAZIŞTIĞIMIZ BÖLÜMDEKİ MAKALEDE GÖREBİLİRSİNİZ. DOĞUM İÇİNDE KRAL HİREDESİN ÖLÜMÜNDEN ÇIKAR YANİ MÖ:4 TEN 2 YIL ÖNCE. ANCAK BU DOĞUM TARİHLERİNDE DE ÇELİŞKİ VAR. LUKA İNCİLİNDE SURİYE VALİSİNİN YAPTIRDIĞI NÜFUS SAYIMI YILINDA DOĞDUĞU BELİRTİRLİR. BU SAYIM ROMA KAYITLARINA GÖRE MS: 6 YILINDA OLMUŞTUR. DAHA BUNLAR GİBİ BİR ÇOK KONU YETERKİ İNCİLİ ÖN YARGISIZ OKUYUN DAHA BİR ÇOK ÇELİŞKİYLE DOLU.

ŞİMDİ BU ÇELİŞKİLER NASIL TANRI TARAFINDAN ESİNLENDİ VE KUTSAK RUH TARAFINDAN DENETLENMİŞ OLUR.

 1. didem demiş ki:
  Aralık 20th, 2011 at 18:35 e

Markos 3 14;19 ile matta 10 2;4 de olan havari isimleri aynıdır.bir tek luka da farklılık vardır,o da sadece tek bir kişinin isminde.diğer havariler yani iskariyot dahil 11 havari doğru yazılmış.bu mudur sizin çelişki dediğiniz.?o zamanda zaten bir kişi 2 isimle anıldığına dair birçok ayet vardır.mesela pavlus ilk önce saul diye geçer sonra pavlus ismini almıştır petrus un bir diğer ismi simundur gibi bu böyle uzayıp gider.

Ben size tam olarak doğum yılı tamı tamına incillerde yazmaz dedim.ansiklopedik bilgi olarak da incelediğiniz isa şu yılda şu günde doğduğuna dair tam kesin bir bilgi yoktur.bu mudur çelişki bir incil de mısıra kaçtıklarında söz etmesi diğerinde söz etmemesi midir çelişki.hepsi tamı tamına kelimesi kelimesine aynı şeyleri yazsa idi o zaman 4 kanonik incile ne gerek vardır.bir kişi yazsın yeter.Aslında 4 kişinin aynı bütünlük içinde onu anlatmaları ama farklı bakış açılarıyla anlatmaları çelişki arz etmez.Bu arada Saffat suresini sanırım henüz okumadınız ben yardımcı olayım size …

“Ey Rabbim! Bana salihlerden olacak bir çocuk bağışla.”

101. Biz de ona uysal bir oğul müjdeledik.

102. Çocuk kendisiyle birlikte koşup yürüyecek yaşa gelince İbrahim ona, “Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” dedi. O da, “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın” dedi.

103, 104. Nihayet her ikisi de (Allah’ın emrine) boyun eğip, İbrahim de onu (boğazlamak için) yüz üstü yere yatırınca ona, şöyle seslendik: “Ey İbrahim!”

105. “Gördüğün rüyanın hükmünü yerine getirdin. Şüphesiz biz iyilik yapanları böyle mükafatlandırırız.”

106. “Şüphesiz bu apaçık bir imtihandır.”

107. Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık.

 ilk önce kendi kitabınızda yazanları öğrenin de doğru şekilde ondan sonra incili çürütmeye çalışın sayın Akkurt.
Ben diyeceklerimi dedim bu konular böyle uzayıp gider.

 1. iakkurt demiş ki:
  Aralık 20th, 2011 at 21:01 e

1- YAHUDANIN ÖLÜMÜ DEDİK “-TAMAM AMA ÖNEMLİ DEĞİL.” DEDİNİZ
2- HAVARİ İSİLERİ TUTMUYOR DEDİK “-TAMAM 1 İSİM TUTMUYOR. İKİNCİ BİR İSMİ OLAMAZ MI” DEDİNİZ.
3- HZ. İSA’NIN DOĞUM TARİHİ ÇOK AÇIK İKİ FARKLI OLAYLA İLİŞKİLENDİLİYOR. DOLAYISIYLA BU İKİ FARKLI ZAMANDAN DOĞUM İÇİN İKİ FARKLI TARİH ÇIKIYOR DEDİK. BİR İNCİLDE ÖLDÜRÜLMEK KORKUSUNDAN MISIRA KAÇIP 2 YIL ORADA YAŞADIĞINDAN BAHSEDERKEN, DİĞERİNDE ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK KUDÜSTE TAPINAĞA GİDİYORLAR DİYORUM. “-NE VAR BUNDA 4 FARKLI KİŞİ FARKLI BAKIŞ AÇISINDAN YAZMIŞ” DİYORSUNUZ. EĞER HER BİRİ AYNI OLAYA BAKIP AYNİ ZAMANDAKİ BİR OLAYDA BİRBİRİNE ZIT ŞEYLER YAZARSA BUNLARIN OLAYDAN HABERİ YOK UYDURMUŞLAR DENİR. FARKLI BAKIŞ AÇISI AYNİ OLAYIN AYRINTILARINDAKİ FARKLILIKTIR. BUNLARIN RESMEN OLAYDAN HABERİ YOK.
4- AYRICA KURANDA SAFFAT SURESİNİN 107 AYETİNDE “İSMAİL” DİYE BİR İSİM YAZMAZ. BUNU DA BİLESİN. BİLGİ İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNGE BAKINIZ. SADECE BİR MEALDE BU İSİM PARANTEZ İÇİNDE VERİLMİŞTİR.

http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilastirma.asp

5- HZ. İSANIN GELİŞİ İNCİLDE EN AZ 6 YERDE BELİRTİLMİŞTİR. BURADA GELİŞ İÇİN VERİLEN OLAYLARA BAKILDIĞIN DA MS: 100 CIVARLARI OLDUĞU HESAPLANABİLİR DİYORUM. SEN ÖN YARGILARINLA İŞİNE GELEN VAHİY KİTABINDAN BAHSEDİYORSUN.
6- ÇARMIH OLAYININ 4 İNCİLDEKİ ÇELİŞKİLERİNE BAKALIM DİYORUM. SES YOK.
7- BUNLAR YETMİYORSA VE BUNLAR ÖNEMLİ ŞEYLER DEĞİL DİYORSAN GEL PAVLUS İLE HAVARİLERİN VE KONSİLLERİN DİNİN TEMELİNDEKİ ANA İLKELER KONUSUNDAKİ (SÜNNET, ŞABAT, TANRI ANLAYIŞI, TEVRAT, HZ. MERYEM, KİLİSEDEKİ PUTLAR ) TARTIŞMALARINA VE PAVLUSUN BU DİNİ NASIL ROMA PAGAN DİNİNE ÇEVİRDİĞİNE BAKALIM.

BU ANLAYIŞLA RABBİN DOĞRU İMANI NASIL BULUNUR.

 1. didem demiş ki:
  Aralık 21st, 2011 at 11:22 e

1-Yahuda nın ölümü :ihpar eden kişimi dir bütün incillerde evet
Tarla satın almış mıdır elde ettiği kazançla evet
ölümü birinde intihar ettiği birinde aşağı düşüp öldüğü şeklinde vardır.bu bilgi de çelişki değildir.
2-Havariler 12 kişi midir tüm inciller de evet
incillerin birinde 12 kişi tek tek yazılmaz.Ancak diğer 3 incilin 2 sinde zaten 12 kişinin ismi tutuyor
3.incil de de 12 havariden sadece 1 kişinin ismi o da Taday yerine yahuda yazılmış sizim çok kafanızda büyüttüğünüz mesele bu
3.İsa nın doğum tarihi
İsa beytüllehem kasabasında doğmuş mudur tüm inciller de evet luka incili bir tek doğumunun ayrıntısına girmez peygamberlik görevinden itibaren anlatır
Nasıra da büyümüş müdür evet
Hz.meryem den babasız olarak mı dünyaya gelmiştir evet
Nişanlısı meryem in Yusuf tu ve melek ona göründü kabul etmesi için isa yı ve evlendiler.bu bilgi tüm inciller de var mıdır vardır.
Vaftizci yahya ile isa nın aralarında 6 ay vardır,ve vahtizci yahya kral hirodesin zamanında doğdu.bu bilgi de luka incilinin 1.bapından itibaren anlatılır.Demek ki isa da kral Hirodesin zamanında doğdu.bir incil de mısıra kaçtıkları bahsedilmiş diğerinde doğumumun 8 gününde tapınağa gittikleri yazılı bu mudur çelişki
sonuçta isa ile bilgiler uyuşmaktadır.
4-Saffat suresi diyanet mealidir.Siz diyanetin mealini kabul etmiyorsunuz.Farzedin ki ismail i parantez içinden çıkartalım yine sonuç değişmez.birinci çoçuk ismail ikinci çoçuk ishaktır ve ima edilenin ismail olduğu çok açıktır.Ayrıca tüm islam alemi kurban edilmeye çalışanın ismail olduğunu çok iyi bilir.Hala siz inatla bahsedilmez diyorsunuz.
5-isa tam tersine dünyanın sonu gelmeden olacak alametlerden bahsederken biri size isa şurda burda mesih burda derse inanmayın demiştir.hüküm gününden evvel isa nın hiçbir şekilde gelmeyeceği dönmeyeceği çok açıktır.
7-sünnet tevratta bedensel anlaşmanın simgesiydi.bu daha sonra ki Tanrının bildirdiği yeni gelecek anlaşma da yani yeni ahitte ruhi sünnete dönüştürülmüştür.Neden diyeceksiniz.sünnet yahudilere özgü etraftaki putperest kavimlerden ayrılmaları için bedenssel olarak sembol olmasıdır.Fakat yeni ahitte böyle bir şeye gerek kalmamıştır.çünkü durum evrenselleştirilmiştir.
Şabat günü de aynı şekilde
Tanrı anlayışı pavlus ta da aynıdır diğer havariler de de
Hz.meryem Hristiyanlarca putlaştırılmıştır yanlıştır. kiliserlerde ki ikonalar yanlıştır.putlaştırılmıştır.
İsa nın doğum tarihinin kimi mezhepte 25 inde kiminde ocakta kutlanması yanlıştır.çünkü incil de böyle bir bilgi mevcut değildir.Aynı şekilde bebekken vaftiz edilmek yanlıştır.incil de ve isa nın hiçbir öğretisinde gidin çoçuklarınızı vaftiz edin dememiştir.
Bakın ben yanlışlıkları size özetle sıraladım. Haklı olduğunuz konular var.üçleme anlayışı da buna ilavedir.
 Hata insanların sapmalarında yatar Tanrının sözü olan kitapta değil.

 1. İ.AKKURT demiş ki:
  Aralık 21st, 2011 at 20:20 e

NERESİNİ DÜZELTEYİM BİLEMİYORUM.

34 Size doğrusunu söyleyeyim, bütün bunlar olmadan bu kuşak ortadan kalkmayacak.(Matta-24)

28 Size doğrusunu söyleyeyim, burada bulunanlar arasında, İnsanoğlu’nun kendi egemenliği içinde gelişini görmeden ölümü tatmayacak olanlar var .”(Matta-16)

PAVLUS BİLE HZ. İSA’NIN GELECEĞİNİ ÖNCE GÖRECEĞİNİ SÖYLÜYOR.
17 Sonra biz yaşamakta olanlar, hayatta olanlar, onlarla birlikte Rab’bi havada karşılamak üzere bulutlar içinde alınıp götürüleceğiz. Böylece sonsuza dek Rab’le birlikte olacağız.
18 İşte birbirinizi bu sözlerle teselli edin.” ( 1.Selanikliler-4)
HZ. İSA HAVARİ YUHANNAYA BEN GELİNCEYE KADAR SEN YAŞAYACAKSIN DİYOR.
22 İsa, “Ben gelinceye dek onun yaşamasını istiyorsam, bundan sana ne?” dedi. “Sen ardımdan gel!”
BUNLAR İNCİLLERDE YOK MU BEN Mİ UYDURUYORUM. SİZLER İSE BU İFADELERE BAKMAYIP BUNLARLA ÇELİŞEN BAŞKA SÖZLERİ YAZIYORSUNUZ. BUNLARDA ÇELİŞKİ YOK DİYORSUNUZ. EVET SİZİN YAZDIKLARINIZDA İNCİLLERDE VAR. . PAVLUSUN SÖZLERİNDE DE DURUM AYNİ. BİR YERDE “BİZ YAŞAMAKTA OLANLAR ONU HAVADA KARŞILAYACAĞIZ” DİYOR. BAŞKA YERDE BUNU REDDEDİYOR (2.Selanikliler-2:1,2) BEN ZATEN BU ÇELİŞKİLERE DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM.
PAVLUS VE HAVARİLER SÜNNET KONUSUNDA VE DİĞER KONULARDA AYNİ DÜŞÜNÜYORDU DİYORSUN. PEKİ PAVLUS MİSYONERLİK GEZİLERİNDEN KUDÜSE DÖNÜNCE NEDEN ÖLDÜRÜLMEK İSTENDİ. ÇÜNKÜ HAVARİLER TEVRATA , MABETE VE SÜNNETE BAĞLIYDILAR. SİTEMİZDE “V.02 PAVLUS NİÇİN ÖLDÜRÜLMEK İSTENDİ” BÖLÜMÜNE BAKINIZ. TANRI KONUSUNDA SİTENİN İLK BÖLÜMÜNÜ OKUYUN. SİTEDEKİ “V.03 PAVLUSUN ÇELİŞKİLERİ” BÖLÜMÜNDE HZ. İSA’NIN VE HAVARİLERİN ÇİZGİSİNDE NASIL SAPTIĞINI GÖRECEKSİNİZ.
BARNABAS İNCİLİ KONUSUNDA 1983 YILINDA HAKKARİ ULUDEREDE BULUNAN İNCİL OLDUĞUNU ÖZELLİKLE BELİRTİYORUM. SİZ HALA 1500 YILLARINA AİT OLAN NÜSHADAN BAHSEDİYORSUNUZ. ONU BEN SİZE SAVUNMADIM. O İNCİL 1500 YILLARINDA YAZILMIŞ. BENİM BAHSETTİĞİM YAPILAN KARBON TEST SONUCUNDA 2000 YIL ÖNCE YAZILDIĞI SAPTANMIŞ.
DAHA YZMADIĞIM ÇELİŞKİLER OLARAK. HZ.İSANIN SOY KÜTÜĞÜ, HZ. YAHYA KİM, PETRUSLA NASIL TANIŞTI,PETRUSUN BABASI KİM,HZ. MUSA VE İLYASLA KAÇ GÜN SONRA GÖRÜŞTÜ,HZ. İSA KİMLER İÇİN GELMİŞTİ,KURUYAN İNCİR AĞACI,HZ. İSA NE ZAMAN ELE VERİLDİ VS. DAHA EN AZ İSTERSENİZ 20 ÇELİŞKİ YAZARIM. BU ÇELİŞKİLERİ TANRI ESİNLEMİŞ DERSENİZ BU TANRIYA İFTİRA OLUR.
ARMAGEDON SAVAŞI KEHANETLERİ DAHA BÜYÜK BİR FACİA ONLAR HAKKINDA 211 SAYFA KİTAP YAZIP KOCA BİR SİTE KURDUM.TABİ GERÇEĞİ ARAYANLAR İÇİN

 1. didem demiş ki:
  Aralık 22nd, 2011 at 10:14 e

Hala kıvırma saptırma neresinden tutsam da cevap versem girişimleri fayda etmiyor Sayın Akkurt. Ben zaten yukardaki makalenizdeki sizin çelişki diye sunduğunuz ayetlere açıklama getirdim.Siz uydurdunuz demiyorum siz kibirle gururla ve öfkeyle hareket edip bir araştırma işine girmişsiniz,fakat okduğunuzu an la ya mı yor sunuz.Herkesin anlayamayacağını zaten kutsal kitapta ifade eder.Eğer herkes anlasa idi zaten ne ayrı ayrı dinler olurdu ne papazların ve hocaların rantları olurdu,herkes aynı imanda olur biz de bu tartışmaları yapmazdık.Anlamamınızın sebebi benim çok zeki sizin aptal ya da bunun tam tersi olması değil.Tanrı bütün bu mesajları alçakgönüllü olanlara önyargısız olanlara yumuşak huylu olanların anlamasına yardımcı olur.Gerçekleri ne kadar okusanızsa göremezsiniz bu şartlarda.
İsa nın doğumu konusunu daha ayrıntılı ve sırasıyla yazayımda belki size yardımcı olamasam da okurlara yardımcı olurum.
İsa meryem den doğma babasız olarak dünyaya gelen o sıralarda yusuf ile nişanlı olandan doğmadır.
Yusuf bunu kabul etmemiştir.Daha sonra cebrail ona görünerek bunun kabulunü sağlamıştır.beytüllahemde de doğmuştur.8 günlük iken sünnet edilmiştir.meryem 40 gününü tamamladıktan sonra da tapınğa gidip sunu sunmuştur.(o zamanlar bu Tanrının bir kurali idi.kadınlar erkek çoçuk dünyaya getirdiklerinden 40 gün sonra kutsal mabede gitmeleri şarttı.lohusalık dediğimiz zaten buradan gelir.bunu da ayrıca belirmek isterim)
bu arada Hirodes mesih olayını duyduğunda (isa nın hirodes zamanında doğduğu kesin çünkü yahyanı doğumu hirodesin zamanında doğdu.ve isa ile aralarında 6 ay vardır)sizin bahse konu olan o hani bir incilde varmış da öbüründe yokmuş dediğiniz mısıra kaçma olayı vuku bulmuştur.
Daha sonra da nasıraya dönüp orada isa büyümüştürolay budur.birinin bunu anlatması diğerinde anlatılmaması çelişki arzetmez gördüğünüz gibi.
Her konunun ayetin olayların bapların açıklaması var.mantıklıdır uyumludur bütün kutsal bir bütünlük taşır.Ama dediğim gibi anlayabilene…..
bu arada şu sizin tercüme edilmiş koskoca hamzagilin gerçek barnabas incilini de bir gösterseler de öğrensek doğruları :) )))
Bakın sizin her çelişki dediğiniz şeylerinin hepsinin bir doğru şekilde açıklaması var ve bunu yaptığımı da düşünüyorum.
Bakın hala Saffat suresi ne cevabınız gelmedi sesiniz çıkmıyor.Esas Tanrıya iftira eden sizlersiniz.Tevratın tanrısı ayrı incilin tanrısı ayrı kuranın tanrısı ayrı diye bir şey yok.Tanrı tektir mesajları da tektir.hişç kafa yordunuz mu acaba İsa neden babasız dünyaya geldionun gelmesinin amacı neydi diğer peygamberlerin hayatını okuyun hepsinin gelmesinin bir amacı vardı sebebi vardı.onun babasız gelişini mucize diye geçiştiremezsiniz.Tanrı hiçbir zaman sebepsiz yere durup dururken insanlara kendisini tanıtsın iman etsinler diye mucize yapmadı her yaptığı mucizenin sebepi vardı.kızıldenizi yardırması insanlar ona iman etsinler diye miydi?onun mucize yapmaya ihtiyacı yok ki yaptığı herşey mucize zaten hücrelerimiz yarattığı her canlı yarattığı evren bunda sanırım hemfikiriz.
Bakın öyle bir büyüklük içindesiniz ki be koca bir site kurup 211 sayfa kitap yazdım diyorsunuz.ben de 500 sayfa yazarım bu konularla ilgili ne olacak yanii!!!

İsa hakikat sizi özgür kılacak demiştir.Hakikate çoğu insanın ulaşması dileğiyle….

 1. didem demiş ki:
  Aralık 22nd, 2011 at 12:21 e

PAVLUS VE HAVARİLER SÜNNET KONUSUNDA VE DİĞER KONULARDA AYNİ DÜŞÜNÜYORDU DİYORSUN. PEKİ PAVLUS MİSYONERLİK GEZİLERİNDEN KUDÜSE DÖNÜNCE NEDEN ÖLDÜRÜLMEK İSTENDİ. ÇÜNKÜ HAVARİLER TEVRATA , MABETE VE SÜNNETE BAĞLIYDILAR. SİTEMİZDE “V.02 PAVLUS NİÇİN ÖLDÜRÜLMEK İSTENDİ” BÖLÜMÜNE BAKINIZ. TANRI KONUSUNDA SİTENİN İLK BÖLÜMÜNÜ OKUYUN. SİTEDEKİ “V.03 PAVLUSUN ÇELİŞKİLERİ” BÖLÜMÜNDE HZ. İSA’NIN VE HAVARİLERİN ÇİZGİSİNDE NASIL SAPTIĞINI GÖRECEKSİNİZ.
Demişsiniz.

İzah edeyim.pavlus niçin öldürülmek istendi makalenizde anlaşılmaz bir sebeple Pavlus Kudüs e gider diye konuya girmişsiniz.önceki bap a dikkat etmediğiniz için görememişsiniz.Pavlus pentikost gününde kudüs te olmak istedi.Karşılaşacağı zorlukları biliyordu,ancak herşeyi göze almıştı.Diğer imanlı kardeşler gitmemesi için uyardılar ancak o dinlemedi ve kudüs e gittiğinde diğer havarilerin bir kısmı ve imanlı kişilerle bir araya geldi.Orada aman tapınağa git sünneti savunuyormuş gibi görün demeleri Pavlus u korumak içindi.onu eleştirmek için değil.Tapınağa gitti ancak yine de tutukladılar.nitekim Petrus un mektuplarında da yani sizin o ele aldığınız elçilerin işleri 21.kısımdan çok sonraki bölümlerde 1.petrus 5.bap da pavlus un yakın çalışma arkadaşları markos ve silvanus ilgili söylediği iyi sözler ve 2.petrus 3.bölümde de pavlus u methettiği açıkça görülüyor.yakup un hiçbir bölümünde pavlus hedef alıcı hiçbir konuşması da yok.Sonuçta hepsi bir bütünlük içinde görevlerini sirdürdüler.
Pavlus konuşmalarında ferisili olduğunu da öne sürmesi sebebi şudur bunu da açıkça elçilerin işleri nin devamında görebilirsiniz.ferisililer isa yı çarmıha gerilmesine sebep oldular ve çok zulmettiler Pavlus da kendinisiniz ferisili olduğunu ancak buna rağmen nasıl isa nın imanına sahip olduğunu aşama aşama kahinlere açıklar.

 1. didem demiş ki:
  Aralık 22nd, 2011 at 18:08 e

Ben size İsa nın doğumunun tamı tamına tarih yoktur kayıtlarda demek istedim yani günüyle ayıyla tam tarihiyle kayıt yoktur.Sade şu yy da ya da bu yy da diye tahmin yürütebiliriz.bu kayıtlar nerdedir kimi incil kayıtları kimi kayıtlar da romali tarihçilerin kayıtları,romali tarihçilerin kayıtları ne kadar güvenilirdir bilemem.Ancak isa nın tüm kayıtlar hirodesin zamanında beytüllahem de doğduğu nasıra da büyüdüğü sezar avgustun un zamanında suriye valisi kirinyus un ilk sayım yaptırdığı zamanda doğduğu ki yukarda belirttiğim gibi bazı bilginler tarihçiler kirinyus un 2 kere görev yaptığını ve ilk görev tarihinin m.ö2 ye tekabül ettiğini iddia etmektedir.hirodes m.ö 4 de öldüğüne ve ondan sonra isa nasıra döndüğüne göre muhtemelen m.ö 2 doğmuş olabilir.dediğim gibi eğer kirinyus iddia edildiği gibi ilk görev yılı m.ö 2 de olduysa.
sonuçta çok çok eski tarihlerden m.ö den söz ediyoruz.
ama görünen şudur ki palavra olacak kadar tutarsızlık kutsal ruhla kaleme alanların olaylardan ve tarih bilgisinden uzak olmaları sizin iddia ettiğiniz gibi mümkün değildir.Hatta luka bu konuda üstün bir tarhçi gibi aynı şekilde isa nın vaftiz olayı sırasındaki coğrafi ve siyasi yönetimi luka 3:1 de çok güzel ifade etmiştir.bu tür tarih bilgilerinin diğer inciller de kısmen geçmesi veya diğerinde geçmemesi o kişinin de farklı bir yönünü anlatması çelişki arzetmez.
Bakın görüldüğü gibi tek bir konuyla alakalı ne kadar çok şey konuştuk.her makalenizdeki çelişki diye gördüklerinize cevap vermeye kalkarsam bütün günlerimi size ayırmam gerekir.
Elimden geldiğince izahat verdiğime inanıyorum.
Bence siz önyargısız bir şekilde ilk önce Tanrı dan size gerçekleri göstermesini dileyerek tekrar sil baştan araştırmanızı tavsiye ederim

 1. İ.AKKURT demiş ki:
  Aralık 23rd, 2011 at 00:42 e

BU ÖN YARGILARINIZDAN KURTULMADAN GERÇEKLERİ KABUL ETMENİZ ÇOK ZOR. BEN SİZE BİRÇEK ÇELİŞKİ YAZIYORUM. BİR KISMINI KABUL EDİYORSUNUZ DİĞERLERİNE DE ZORLAMA YORUMLARLA CEVAPLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ.

“Yusuf bunu kabul etmemiştir.Daha sonra cebrail ona görünerek bunun kabulunü sağlamıştır.beytüllahemde de doğmuştur.8 günlük iken sünnet edilmiştir.meryem 40 gününü tamamladıktan sonra da tapınğa gidip sunu sunmuştur sizin bahse konu olan o hani bir incilde varmış da öbüründe yokmuş dediğiniz mısıra kaçma olayı vuku bulmuştur.” BİLE BİLE GERÇEĞİ GİZLEMEYİN

MATTA’DAN OKUYALIM:
“13 Yıldızbilimciler gittikten sonra Rab’bin bir meleği Yusuf’a rüyada görünerek, “Kalk!” dedi, “Çocukla annesini al, Mısır’a kaç. Ben sana haber verinceye dek orada kal. Çünkü Hirodes öldürmek için çocuğu aratacak.”

14 Böylece Yusuf kalktı, aynı gece çocukla annesini alıp Mısır’a doğru yola çıktı.(Matta-2) DEMEK Kİ SİZİN İDDİA ETTİĞİNİZ GİBİ ÖNCE 40 GÜNDEN SONRA KUDÜS’E GİDİP ORADA ÖLDÜRÜLECEKLERİNİ DUYUP SONRA MISIRA KAÇMA YOK. BİLE BİLE GERÇEKLERİ GİZLEMEYE ÇALIŞMAYIN.

SEZAR AUGUSTUS ZAMANINDA VALİ KİRİNİUS İLK SAYIMI MS: 6-7 YILLARI ARASINDADIR. BUNUN MÖ: 2 DE OLDUĞUNA KAYNAK GÖSTEREBİLİRMİSİN. PAVLUSLA İSANINGERÇEK HAVARİLERİ ARASINDA SÜRTÜŞME YOK DİYORSUNUZ. PEKİ YAKUP’UN MEKTUBUNDAKİ ŞU İFADELER PALUSUN İMANLA LUTUF VE KURTULUŞ İLE ÇELİŞMİYOR MU?
17 Bunun gibi, tek başına eylemsiz iman da ölüdür.
18 Ama biri şöyle diyebilir: “Senin imanın var, benimse eylemlerim.” Eylemlerin olmadan sen bana imanını göster, ben de sana imanımı eylemlerimle göstereyim.
19 Sen Tanrı’nın bir olduğuna inanıyorsun, iyi ediyorsun. Cinler bile buna inanıyor ve titriyorlar!
20 Ey akılsız adam, eylem olmadan imanın yararsız olduğuna kanıt mı istiyorsun?
21 Atamız İbrahim, oğlu İshak’ı sunağın üzerinde Tanrı’ya adama eylemiyle aklanmadı mı?
22 Görüyorsun, onun imanı eylemleriyle birlikte etkindi; imanı eylemleriyle tamamlandı.
23 Böylelikle, “İbrahim Tanrı’ya iman etti, böylece aklanmış sayıldı” diyen Kutsal Yazı yerine gelmiş oldu. İbrahim’e de Tanrı’nın dostu dendi.
24 Görüyorsunuz, insan yalnız imanla değil, eylemle de aklanır. (Yakup’un Mek.-2)

CEVAP YAZDIĞIM HALDE TUTTURMUŞSUNUZ BİR SAFFAT SURESİ. NEYİNE CEVAP VEREYİM. GÖZÜNÜZDEKİ MERTEĞİ GÖRMEYİP BAŞKASINDAÇÖP ARAMAKTIR BU YAPTIĞINIZ.

“Tevratın tanrısı ayrı incilin tanrısı ayrı kuranın tanrısı ayrı diye bir şey yok.Tanrı tektir mesajları da tektir”

DİYORSUNUZ SİZCE PAVLUS İSA’YI TANRILAŞTIRMAMIŞTIR. BİZLER GİBİ PEYGAMBER Mİ KABUL EDİYOR. MERAKLA CEVABINIZI BEKLİYORUM.

 1. didem demiş ki:
  Aralık 23rd, 2011 at 09:56 e

MATTA’DAN OKUYALIM:
“13 Yıldızbilimciler gittikten sonra Rab’bin bir meleği Yusuf’a rüyada görünerek, “Kalk!” dedi, “Çocukla annesini al, Mısır’a kaç. Ben sana haber verinceye dek orada kal. Çünkü Hirodes öldürmek için çocuğu aratacak.”

Hakikaten yazdıklarınıza artık gülüyorum.Bunun önceki bapı diye koymuyorsunuz.Rabbin meleği yusufu uyardığında isa doğmuştu zaten.bu kadar da olmaz…

18İsa Mesih’in doğumu da şöyle oldu: annesi Meryem, Yusuf’la nişanlanmıştı. Ama evlenip birleşmelerinden önce Meryem’in Kutsal Ruh’tan gebe kaldığı anlaşıldı. 19Meryem’in nişanlısı Yusuf, doğru bir adam olduğu ve onu herkesin önünde utandırmak istemediği için ondan gizlice ayrılmak niyetindeydi. 20Ama böyle düşünmesi üzerine Rab’bin bir meleği ona rüyada görünerek şöyle dedi: «Davut oğlu Yusuf, Meryem’i kendine eş olarak almaktan korkma. Çünkü onun rahminde oluşan, Kutsal Ruh’tandır. 21Meryem bir oğul doğuracak. Adını İsa koyacaksın. Çünkü halkını günahlarından kurtaracak olan O’dur.»
22-23Bütün bunlar, Rab’bin peygamber aracılığıyla bildirdiği şu sözün yerine gelmesi için oldu: «İşte, kız gebe kalıp bir oğul doğuracak. O’nun adını İmanuel koyacaklar.» İmanuel, `Tanrı bizimle’ demektir.
24Yusuf uyanınca Rab’bin meleğinin kendisine buyurduğu gibi yaptı ve Meryem’i eş olarak yanına aldı. 25Ne var ki, Meryem oğlunu doğuruncaya dek Yusuf onunla birleşmedi. Doğan çocuğun adını İsa koydu.

Devam ediyor doğum hikayesi

1-2İsa, Kral Hirodes’in devrinde Yahudiye’nin Beytlehem kasabasında doğduktan sonra bazı yıldızbilimciler doğudan Kudüs’e gelip şöyle dediler: «Yahudilerin kralı olarak doğan çocuk nerede? Doğuda O’nun yıldızını gördük[a] ve O’na tapınmaya geldik.»
3Kral Hirodes bunu duyunca bütün Kudüs halkıyla birlikte çok tedirgin oldu. 4Tüm başkâhinleri ve ulusun din bilginlerini toplayarak onlara Mesih’in nerede doğacağını sordu. 5«Yahudiye’nin Beytlehem kasabasında» dediler. «Çünkü peygamber aracılığıyla şöyle yazılmıştır:

6`Sen, Yahuda diyarında olan ey Beytlehem,
Yahuda önderleri arasında hiç de en önemsizi değilsin!
Çünkü benim halkım İsrail’i güdecek olan önder
senden çıkacaktır.’»

7Bunun üzerine Hirodes yıldızbilimcileri gizlice çağırıp onlardan yıldızın göründüğü anı tam olarak öğrendi. 8«Gidin, çocuğu dikkatle arayın, bulduğunuz zaman bana haber verin, ben de gelip O’na tapınayım» diyerek onları Beytlehem’e gönderdi.
9Yıldızbilimciler, kralı dinledikten sonra yola çıktılar. Doğuda[b] görmüş oldukları yıldız onlara yol gösterdi ve gelip çocuğun bulunduğu yerin üzerinde durdu. 10Yıldızı gördüklerindeolağanüstü bir sevinç duydular. 11Eve girip çocuğu annesi Meryem’le birlikte görünce yere kapanarak O’na tapındılar. Hazinelerini açıp O’na armağan olarak altın, tütsü ve mür sundular. 12Sonra Hirodes’in yanına dönmesinler diye rüyada uyarıldıklarından, ülkelerine başka yoldan döndüler.
13Yıldızbilimciler yola çıktıktan sonra Rab’bin bir meleği Yusuf’a rüyada göründü. Ona, «Kalk!» dedi. «Çocuğu ve annesini al ve Mısır’a kaç. Ben sana haber verinceye dek orada kal. Çünkü Hirodes çocuğu öldürmek amacıyla onu arayacak.»
14Böylece Yusuf kalktı, aynı gece çocuğu ve annesini alıp Mısır’a doğru yola çıktı. 15Hirodes’in ölümüne dek orada kaldı. Bu, Rab’bin peygamber aracılığıyla bildirdiği şu sözün yerine gelmesi için oldu: «Oğlumu Mısır’dan geri çağırdım.»
16Hirodes, yıldızbilimciler tarafından aldatıldığını görünce büyük öfkeye kapıldı. Onlardan tam olarak öğrenmiş olduğu zamana göre, Beytlehem ve tüm yöresinde bulunan iki ve daha küçük yaştaki erkek çocukların hepsini öldürttü. 17Böylelikle Yeremya peygamber aracılığıyla bildirilen şu söz yerine gelmiş oldu:

 Artık geri kalan yazdıklarınıza da açıklama gereği görmüyorum tekrar tekrar başka konulara girmeye çalışıyorsunuz.İsa ile ilgili doğumu fazlasıyla izah ettim.karar okurlara kalsın artık.

Saffat suresi ile ilgili hala net bir cevap alamadım.o yüzden tutturmuş gibi görünmem çok doğaldır.Siz sırtınızdaki kamburu kabul edemiyorsunuz başkasına kambur demeye çalışıyorusunz.Siz kendi yolunuzda gidin.bizler de kendi yolumuza.karar okurlara kalsın

 1. İ.AKKURT demiş ki:
  Aralık 23rd, 2011 at 21:43 e

HAKİKATTE GÜLÜNECEK DURUM VAR. HANİ DERLER YA BEN HANYADAN BAHSEDİYORUM SEN KONYADAN DERLER YA. BEN SİZE MELEĞİN ÖNCEDEN YUSUFA DEDİKLERİNE İTİRAZ EDMEDİM VE MELEĞİN YUSUFA DEDİKLERİNİNDE BİR KISMINI YAZDIM.TEKRAR 27. YORUMMUMDAN OKUYALIM:

“Yusuf bunu kabul etmemiştirDaha sonra cebrail ona görünerek bunun kabulunü sağlamıştır.beytüllahemde de doğmuştur.8 günlük iken sünnet edilmiştir.meryem 40 gününü tamamladıktan sonra da tapınğa gidip sunu sunmuştur sizin bahse konu olan o hani bir incilde varmış da öbüründe yokmuş dediğiniz mısıra kaçma olayı vuku bulmuştur.” BİLE BİLE GERÇEĞİ GİZLEMEYİN

MATTA’DAN OKUYALIM:
“13 Yıldızbilimciler gittikten sonra Rab’bin bir meleği Yusuf’a rüyada görünerek, “Kalk!” dedi, “Çocukla annesini al, Mısır’a kaç. Ben sana haber verinceye dek orada kal. Çünkü Hirodes öldürmek için çocuğu aratacak.”

DEĞİNDİĞİM GERÇEK BİR İNCİLDE MISIRA KAÇMALARI İLE BİR İNCİLDE İSANIN 40 GÜNLÜK OLUNCA KUDÜSE TAPINAĞA GİTMELERİNDE BİR ÇELİŞKİ GÖRMEYEREK SİZİN “ÖNCE TAPINAĞA GİTTİLER SONRA KRALIN KORKUSUNDAN MISIRA KAÇTILAR” OLAYININ BİR BİRİ ARDINA OLDUĞU İNCİLLERDE YAZMIYOR OLAYLARI BİR DE SEN SAPTIRMA DEMEK İSTEDİM.
DELİL İSTEYENLER LUKA-2 BÖLÜME BAKSINLAR.

LUKA İNCİLİ YAZARI TAPINAK ZİYARETİ SONUNDA AİLENİN ASIL MEMLEKETLERİ OLAN NASIRAYA DÖNDÜKLERİNİ ÇOK AÇIK YAZMAKTADIR.

22 Musa’nın Yasası’na göre arınma günlerinin bitiminde Yusuf’la Meryem çocuğu Rab’be adamak için Yeruşalim’e götürdüler.

39 Yusuf’la Meryem, Rab’bin Yasası’nda öngörülen her şeyi yerine getirdikten sonra Celile’ye, kendi kentleri Nasıra’ya döndüler(.Luka-2)

BİZLER GERÇEĞİ ARAYANLARA KAYNAKLARINDAN DELİLLER SUNMAK İSTEK.NE DİYELİM GÖRMEK İSTEYEN İÇİN HERŞEY ÇOK AÇIK. DAHA TARTIŞAÇAK ÇOK ŞEY VAR AMA MADEM VAZGEÇTİNİZ SON KARAR OKUYUCULARIN OLSUN.

 1. didem demiş ki:
  Aralık 24th, 2011 at 10:41 e

matta 2

16Hirodes, yıldızbilimciler tarafından aldatıldığını görünce büyük öfkeye kapıldı. Onlardan tam olarak öğrenmiş olduğu zamana göre, Beytlehem ve tüm yöresinde bulunan iki ve daha küçük yaştaki erkek çocukların hepsini öldürttü.

Madem Hirodes isa nın doğduğu haberini aldığında sırf yeni doğanları değil de 2 yaşındaki çoçukları bile öldürtttü.çünkü zaman kavramı belli değildi.burada Hirodes ne zaman isa nın doğduğu haberini aldı belli değil.O yüzden kafanızda senaryo üretmeniz yanlış

 1. didem demiş ki:
  Aralık 24th, 2011 at 11:36 e

luka 2 de anlatılan tapınağa gittiler sonra nasıraya yerleştiler demesinde de bir sorun yok çünkü,şunu düşünmek lazım neden mabetteki görevini meryem tamamladıktan sonra niye beytüleheme dönmediler de direk nasıraya yerleştiler.demek ki nasira ile bir bağlantıları vardı.ve hirodes isa yı öldürtmek teşebbüsünden sonra mısıra gittiler,ancak yine nasıraya döndüler.
özetle bunun matta da yazılması luka da belirtilmemesi bir çelişki ara etmez.sonuçta ana bilgiler verilmiş mi verilmiş.
beytüllehem de doğdu,nasıra da büyüdü.annesi meryem babası yusuf tu vb.. vb..

 1. İ.AKKURT demiş ki:
  Aralık 24th, 2011 at 17:58 e

NE YAPALIM İŞ İNADA BİNDİ. BEN ANLATMAYA KARŞI TARAFTA ANLAMAMAYA İNAD EDİYOR ARTIK DOĞRU KARARI OKUYUCULAR VERECEK.

KONUYA DEVAM EDELİM. ŞİMDİ ARKADAŞIN DELİLLERİNİ OKUYALIM:

“Madem Hirodes isa nın doğduğu haberini aldığında sırf yeni doğanları değil de 2 yaşındaki çoçukları bile öldürtttü.çünkü zaman kavramı belli değildi.burada Hirodes ne zaman isa nın doğduğu haberini aldı belli değil.O yüzden kafanızda senaryo üretmeniz yanlış “

1- DELİL; KRAL HİRODES 2 YAŞINDAKİ KADAR TÜM ÇOCUKLARI ÖLDÜRTMESİ. TAM ZAMAN KAVRAMI YOK. LUKADAKİ OLAYDAN SONRA OLMASINA BİR ENGEL YOK DEMEKTİR. YANİ AYNI ANDA İKİ OLAY OLMADIĞININ DELİLİ.

“luka 2 de anlatılan TAPINAĞA gittiler sonra NASIRAYA yerleştiler demesinde de bir sorun yok çünkü,şunu düşünmek lazım neden mabetteki görevini meryem tamamladıktan sonra niye beytüleheme dönmediler de direk NASIRAYA yerleştiler.demek ki nasira ile bir bağlantıları vardı.ve hirodes isa yı öldürtmek teşebbüsünden sonra mısıra gittiler,ancak yine nasıraya döndüler.
özetle bunun matta da yazılması luka da belirtilmemesi bir çelişki ara etmez.:”

2-DELİL. BURADA İNCİLDEN BİR DELİL YOK. SADECE BU DURUMDA YILDIZBİLİMCİLERİN İSAYI ZİYARET VE MISIRA KAÇMA OLAYI NASIRAYA DÖNÜŞTEN SONRA OLMUŞTUR DİYE BİR YORUM YAPILMAKTADIR.

ŞİMDİ NASIL ÇELİŞTİĞİNİ VE BUNLARIN GERÇEĞİ GÖZ GÖRE GÖRE ÖRTMEK OLDUĞUNU BİR KERE DAHA GÖSTERELİM.

“7-Bunun üzerine Hirodes yıldızbilimcileri gizlice çağırıp onlardan yıldızın göründüğü anı tam olarak öğrendi.
8-«Gidin, çocuğu dikkatle arayın, bulduğunuz zaman bana haber verin, ben de gelip O’na tapınayım» diyerek onları BEYTLEHEM’e gönderdi.
9-Yıldızbilimciler, kralı dinledikten sonra yola çıktılar. Doğuda[b] görmüş oldukları yıldız onlara yol gösterdi ve gelip çocuğun bulunduğu yerin üzerinde durdu.
10-Yıldızı gördüklerindeolağanüstü bir sevinç duydular.
11-Eve girip çocuğu annesi Meryem’le birlikte görünce yere kapanarak O’na tapındılar. Hazinelerini açıp O’na armağan olarak altın, tütsü ve mür sundular.
12-Sonra Hirodes’in yanına dönmesinler diye rüyada uyarıldıklarından, ülkelerine başka yoldan döndüler.
13-YILDIZBİLİMCİLER YOLA ÇIKTIKTAN SONRA Rab’bin bir meleği Yusuf’a rüyada göründü. Ona, «Kalk!» dedi. «Çocuğu ve annesini al ve MISIRA KAÇ.. Ben sana haber verinceye dek orada kal. Çünkü Hirodes çocuğu öldürmek amacıyla onu arayacak.»
14-Böylece Yusuf kalktı, aynı gece çocuğu ve annesini alıp Mısır’a doğru yola çıktı.
15-Hirodes’in ölümüne dek orada kaldı. MATTA İNCİLİ”

BURADA ANLATILANLARDAN YILDIZBİLİMCİLER HZ. İSAYI ZİYARET ETTİKLERİ ŞEHİR NASIRA DEĞİLDİR, BEYTLEHEMDİR. YANİ BU OLAY LUKADA ANLATILAN TAPINAK ZİYARETİNDEN ÖNCE OLDUĞUNUN KANITIDIR.ZTEN YILDIZBİLİMCİLERİN GİTMESİNİN HEMEN ARKASINDAN MELEK YUSUFU “MISIRA KAÇ” DİYE UYARMIŞTIR.

YANİ BAŞTAN BERİ GÖSTERMEK İSTEDİĞİMİZ ÇELİŞKİ GÜN GİBİ İSPATLANMAKTADIR. MATTADA ÖNCE MISIRA KAÇMA VE HİRODES ÖLÜNCEYE KADAR KUDÜS VE NASIRAYA GİTMEK YOK. LUKADA İSE HİÇBİR KORKU OLMAKSIZIN DOĞUMDAN 40 GÜN SONRA RAHATÇA TAPINAK ZİYARETİ ANLATILMAKTADIR. DAHA BÖYLE BİR SÜRÜ ÇELİŞKİ İNCİLDE BULUNMAKTADIR. ZATEN TARİHİ KAYITLARDADA BÖYLE BİR ÇOCUK KATLİMI YOKTUR.

ANLAMAK İSTEYEN OKUSUN.

 1. didem demiş ki:
  Aralık 26th, 2011 at 12:13 e

yıldızbilimciler rüyalarında uyarıldıkları için gidip te hirodesi hemen uyarmadılar,üstünden zaman geçti geçtiği için zaten Hirodes 2 ve onun altındaki çoçukları öldürttü.sonuçta nasıraya bir dönüş her iki incil de de var.bunu luka nın bahsetmemesi doğal.o na bakarsanız tarih kayıtlarının çoğunda isa nın yaşadığına dair kanıt yok,ancak siz sırf kuran da geçiyor diye onun varlığına inanıyorsunuz.bir de geçmese kuran da vay isa nın haline bu sefer yaşamadığına dair site hazırlardınız.
hirodesin ne zaman öldürtmeye çalıştığına dair bir bilgi yok.melek yusuf u gidin diye uyarmış olabilir.ve gece yola çıkmış olabilirler ancak ya önce kudus te 40 günü tamamlanıncaya kadar kaldılar sa?ve Tanrı tarafından isa korunmuşsa ki korunduğu aşikar.bu kayıtlar uzun uzun yazılmadıysa luka da sadece tapınaktan sonra nasıra ya dönüş anlatıldıysa ne olmuş?Sonuçta tüm bilgiler isa ile ilgili yerine oturmuş mu buna bakacaksınız.o na bakarsanız mısıra gitmişler nerede kalmışlar 2 yıl boyunca ne yapmışlar bunlarında bilgileri yok,sonuçta sadece özet olarak verilmiş aynen luka nın yaptığı gibi.isa ile ilgili ana bilgiler verilmiş mi verilmiş siz buna bakacaksızınız.Anca siz magazin dedikoduları gibi düşmüşsünüz bir şeylerin peşine.karar artık okurlara kalsın.

 1. İ.AKKURT demiş ki:
  Aralık 26th, 2011 at 13:51 e

BİZ ANLAMAK İSTEYENE HERŞEYİ NOKTASINA KADAR İNCİLDEN DELİLLER VERDİK. VAZİFEMİZ İNSANLARIN DOĞRU İMANI BULMASINA YARDIMCI OLMAKTIR. ALLAH BİZDEN BUNU İSTİYOR. İNANAN İNANIR İŞİNE GELMEYEN HATADA HALA ISRAR EDER.

KENDİ İNANDIĞI KİTABINDAKİ GERÇEKLERİ BİLE GÖRMEZDEN GELİP SAPTIRANLARDAN NE KENDİLERİNE NE DE BAŞKALARINA BİR FAYDA GELMEZ. SADECE GERÇEKLERİ GİZLEYEREK İMANLARINI ÇALDIKLARI İNSANLARIN VEBALLERİNİ DE YÜKLENİRLER. HZ. İSA’NIN KUTLU ÖĞRETİLERİNİ BOZUP TAM BİR PAGAN-PUTPEREST ÖĞRETİLERE DÖNÜŞTÜREN PAVLUSUN PEŞİNDE GİDENLER BUNUN HESABINI RABBİN ÖNÜNDE VERECEKLERDİR.RABBİMİZİN HESAP GÜNÜNDE İNŞALLAH GERÇEKLERİ ÖRTMENİZDEN DOLAYI BERABER BİRİMİZİ ŞAHİT TUTUP BİZLERİ SORGULAYACAKTIR.

 1. didem demiş ki:
  Aralık 26th, 2011 at 16:04 e

Sizlerin gözleri bağlandığı için hiçbirşeyi görmemeye devam edersiniz.hangi doğru imanı bulmasına yardımcı oluyorsunuz çok merak ediyorum.hükümler,he iki tarafta da da çok çok farklıdır.birinin doğru birinin yalan olduğu kesin.Veballarin ne olacağı da ancak Tanrının hükmüyle gerçekleşektir.İsa mesihin kutlu öğretileri ile mensubu olduğunuz dinin öğretilerinin de aynı olmadığı kesin.Daha Hz.ibrahimin, hangi oğlunu kurban ettiğinde bile anlaşamıyoruz. .Sadece isa nın öğretilerini kabul etseniz ne ala.Hristiyanlığın putperestliğin ilkelerini bir süre sonra aldığı konusunda sizinle hem fikirim.ancak bunda ne Pavlus un ne de kutsal kitabın suçu var.
Tanrı hepimizi doğru yoldan ayırmasın.

 

 

1,550 toplam okundu, 0 bugün okundu, 11.09.2020 son okundu