SİYONİZM KARŞITI GRUBUN LİDERİ HAHAM VAFET ETTİ

Filistin’in efsanevi lideri Yaser Arafat’ın danışmanlığını yapan aynı zamanda Neturei Karta cemaatinin lideri Moşe Hirsch hayatını kaybetti. Hirsch Hamas’a destek vermişti.

Filistinlilerin efsanevi lideri Yaser Arafat’a yakın isimlerden ve danışmanlığını yapan Neturei Karta lideri Moşe Hirsch, 86 yaşında hayatını kaybetti. Hirsch’in Kudüs’ün aşırı dinci toplum üyelerinin yaşadığı Mea Şearim’deki evinde dün öldüğü açıklandı.

New York’ta doğan Hirsch, daha sonra her zaman “işgal altındaki Filistin toprakları” olarak tanımlayacağı İsrail’e göç etmişti.

İsrail devletini tanımayan Neturei Karta üyesi Moşe Hirsch’in Arafat ile bağları 1980’lerin başına, Arafat’ın Tunus’ta sürgün yaşadığı yıllara dayanıyor. Hirsch, Filistin Yönetimi kurulduğunda, yönetimin “Yahudi sorunlarıyla ilgili” danışmanı olarak atanmıştı.

Son yıllarda sağlığının bozulması nedeniyle gözlerden uzak kalan Hirsch, 2006 yılında İran’da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad tarafından düzenlenen, soykırımın kabul edilmediği bir konferansa da bir heyet göndermişti. İran’a heyet gönderilmesi Neturei Karta içinde bazı sürtüşmelere neden olmuştu. Neturei Karta’dan bir heyet de geçen yıl Gazze’ye giderek Hamas’a destek vermişti.

Hirsch’in yerine, oğlu Haham Yisrael Meir Hirsch’in geçeceği belirtiliyor.

Neturei Karta, 1935 yılında kurulan ve birkaç bin üyesi olan aşırı dindar bir grup olarak biliniyor. Grup, İsrail devletinden herhangi bir mali yardım almıyor ve seçimlere de katılmıyor.

Neturei Karta: Neturei Karta, Aramice Şehrin muhafızları anlamına gelen bir tamlama olup; siyonizm karşıtı bir Ortodoks Yahudi cemaatidir. Mesih gelmeden kurulmuş olan İsrail Devleti’nin geçerli bir devlet olamayacağını savunurlar. Bu nedenle cemaatin üyeleri her türlü resmi yazışmalarını İsrail Devleti ile değil Ürdün Krallığı ile yapmaktadır. Yahudi soykırımının da siyonistler tarafından İsrail Devleti’nin kurulması maksadıyla kullanıldığını iddia etmektedirler. Tevrat’a inanmakla beraber Siyonizme inanmamaktadırlar. Siyonizmin Musevi dinine ters olduğu ve İsrail’in bir an önce Filistin’i işgal etmeyi bırakması gerektiği şeklindeki görüşlerini kutsal kitap Talmud’dan ayetleri kanıt göstererek desteklemeye çalışmaktadırlar. Kudüs’te halen İsrail’i tanımayan cemaate bağlı 500 Naturei Karta ailesi yaşamaktadır. Örgütün kurucusu ise Moşe Hirsch’tir.

Bugün

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu