Müslüman İsa

MÜSLÜMAN İSA’YA YOĞUN İLGİ (1)

Kur’an’a dayanılarak hazırlanan belgesel İngilizler tarafından ilgiyle karşılandı.
İngiltere’de Kur’an’a ve Müslüman din adımlarına dayanılarak hazırlanan “Müslüman İsa“ belgeseli İngilizler tarafından ilgiyle karşılandı.
Hz İsa’nın Müslümanların bakış açısıyla anlatıldığı belgeselin İngilizlerin beğenisini kazanması Hıristiyan din adamlarını rahatsız etti. Belgesel’de Hz. İsa’nın gayrı meşru olmadığı, çarmıhtan göğe yükseldiği, ve Allah’ın oğlu olmadığı anlatılıyor. Hıristiyan din adamları belgesele karşı çıkarken, Müslümanların Hz. İsa’ya bakışını ilk defa öğrenen İngilizler ise belgeseli oldukça beğendi.
 
KUR’AN’A İLGİSİZ KALAMAZLARBelgeselin ilgiyle karşılanmasını değerlendiren Prof. Dr. Hayrettin Karaman ”Peygamber Efendimizi (sav), dost doğru anlattığımız zaman, onlara yeni bir şey söylemiş oluyoruz, bu da onları etkiliyor ve Kur’an’ı araştırıp okumalarına sebep oluyor” dedi. “Kur’an diğer peygamberler hakkında ne söylüyorsa onu söylemeliyiz” diyen Karaman, bunu yaparken de peygamberimizin tebliğ metodunu örnek almalıyız” dedi. Karaman ”Akidelerimizi kendimizden emin bir biçimde anlatmamız gerektiğinin de altını çizdi.

HRİSTİYANLAR İSLÂM’I BİLMİYORMarmara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Dr. Hamdi Arslan’da “Hıristiyanların İslâm’ı bilmediği, hatta Meryem suresini duyunca şaşırdıklarını” söyledi.”İslâm’ı olduğu gibi anlatırsak, Hıristiyan dünyasında büyük bir etki meydana getiririz” diyen Arslan, Hz İsa, İslâm peygamberidir, ve tevhid esaslarını telkin etmiştir, fakat sonradan araya hurafeler girmiş, ve gerçekler saptırılmıştır” dedi. Belgeye gösterilen ilgiyi yadırgamadığını belirten Arslan, Avrupa’da kiliseler boş, camiiler ise dışarılara taşıyor” dedi. Arslan, Hıristiyanların İslâm konusundaki cehaletlerine de dikkat çekti.
KUR’AN’DAKİ HZ.İSA’YI ANLATMALIYIZ
İlahiyatçı Mehmet Göktaş’ta, Kur’an’ın Hz. İsa ve Hz. Meryem’e İncil’den daha fazla önem verdiğini dikkat çekerek, bu tür belgesellerin çok önemli olduğunu söyledi. Hz. Meryem’in İncil’de 17 defa Kur’an da ise 34 defa geçtiğini belirten Göktaş, Hıristiyanlar Kur’an’ı okudukları zaman Hz. İsa’ya verilen değeri görünce şaşırıyorlar” dedi. “Kur’an’daki Hz. İsa ve Hz. Meryem’i Hıristiyanlara tanıtılmasının önemine de değinen Göktaş, öğrendikleri zaman şaşırıyorlar, şaşırdıkça İslâm’a yöneliyorlar” dedi.


MÜSLÜMAN İSA’ BELGESELİ HIRİSTİYAN DÜNYASINI BÖLDÜ (2)
İNGİLİZ kanalı ITV1’de dün gece yayınlanan ‘Müslüman İsa’ adlı belgesel Hıristiyan dünyasını ikiye böldü. Müslümanların İsa’ya bakış açısı konu alan belgeselde, Müslümanlar’ın İsa’nın Tanrı’nın oğlu olduğuna inanmadığı ve İsa’nın çarmıha gerilmesinin de İslamiyet’e göre ‘ilahi bir yanılsama olduğu’ öne sürülüyor.Hıristiyan din adamları belgesele tepki gösterirken Anglikan ve Katolik kiliselerinin temsilcileri İngiliz kanalını ‘çifte standart’ uygulamakla suçladı.İslam aleminin İsa’yı nasıl gördüğünü konu alan ve İngiliz ITV 1 kanalında yayımlanan ‘Müslüman İsa’ adlı bir saatlik belgesel, Müslüman tarihçiler ve din adamlarıyla yapılan röportajları ekrana getiriyor. Müslüman inancına göre, İsa’nın Tanrı’nın oğlu olmadığı ve İsa’nın çarmıha gerilmeden, melekler tarafından kurtarılıp cennete yükseldiğine inanıldığını öne süren belgeselde tüm bu iddialara kaynak olarak ise Kur’an gösteriliyor.Yönetmenliğini ve yapımcılığını İrşad Eşref’in üstlendiği belgeselde Müslümanların, İsa’ya saygı duyduğu ancak onu Tanrı’nın bir oğlu olarak görmediklerine dikkat çekiliyor. Belgeselde anlatıcının, ‘Kuran Jesus’u (İngilizce İsa anlamında) İsa diye adlandırıyor ve İncil’den farklı olarak, İsa’nın Meryem’in oğlu olduğunu söylüyor. İncil de ise İsa, Tanrı’nın oğlu olarak geçiyor” sözleri dikkat çekiyor.Müslüman inancına göre, Hz. İsa’nın, çarmığa gerilmediğine ancak gökyüzüne yükseltildiğine inanıldığını vurgulayan belgeselde, Müslümanların, İsa’nın kıyamet kopmadan önce tekrar yeryüzüne ineceğine ve yeryüzünde barışı ve huzuru getirip adaletin ve doğruluğun üstün geleceğine inandıkları savunuluyor.Belgeselde Londra’daki Finsbury Park Camii’nde Cuma namazı kılan Müslümanların görüntüleri ile kimi imam ve araştırmacıların görüşlerine de yer veriliyor.İmam Acmal Masroor’un, “Biz İsa’ya inanıyoruz. Ancak kutsal kitapta, İsa’dan ‘Meryem’in çocuğu’ olarak bahsediliyor. Çünkü mucizevi bir şekilde babası olmadan dünyaya geldi” sözleri ile Kuzey Londra Merkez Cami İmamı Ahmed Saad’ın, “Müslümanlar İsa’nın da Muhammed gibi Tanrı tarafından gönderilen bir mesajcı olduğuna inanıyor” görüşlerine yer veren belgesel, İsa’nın bir peygamberden çok normal bir insan gibi halk arasında yaşadığını belirtiyor.ANGLİKAN KİLİSESİ TEPKİLİBelgeselin danışmanı ve anlatıcısı Melvyn Bragg, belgeselin Hıristiyan ve Müslüman toplumlar arasında bölünme yaratacağına inanmadığını belirtse de ‘Müslüman İsa’ yayınlandığı ilk günden tepki çekmeye başladı bile. Özellikle Hıristiyan din adamlarının şiddetle karşı çıktığı belgesel Anglikan Kilisesi’nin de eleştirilerine maruz kaldı. Müslümanlıktan Hıristiyanlığa geçen Anglikan Barnabas Fonu sözcüsü Patrick Sookhdeo, Kuran’ın İsa’nın ilahi yanını reddetmesinin mümkün olmadığını belirterek “Muhammed’in son peygamber olduğu fikrine karşı çıkan bir belgesel yayımlasa, Müslümanlar ne hissederdi?” sorusunu yöneltiyorİSA’YA SAYGI DUYULUR’ (3)
Yazar Melvyn Bragg, danışmanlığını ve anlatıcılığını yaptığı belgeselin ‘itinayla hazırlandığı’ görüşünde: “Müslüman İsa fikri beni cezbetti. İsa, İslam’da önde gelen bir şahsiyet ama çoğu insan bunu bilmiyor. Belgeselin Hıristiyan ve Müslüman toplumlar arasında bölünme yaratacağına inanmıyorum. Müslümanlarda, televizyonda yerleri olduğu hissi yaratmasını umuyorum.” Yönetmen ve yapımcı İrşad Eşref ise “Müslümanlar, İsa’ya saygı duyar ve sever. Bu belgeselle son dönemde aşırılıkçı İslam’a kayan odak noktasını İslam’ın ruhani yanına çekmeyi amaçladık” diye konuşuyor.
Bradford Piskoposu’nun dinler arası diyalog konusundaki yardımcısı Philip Lewis de belgeseli faydalı bulanlardan: “Herkes böyle karmaşık bir konunun anlaşılmasına katkı yapan bu belgeselden faydalanmalı.” Ama Anglikan Barnabas Fonu sözcüsü Patrick Sookhdeo, belgesele karşı çıktı. Müslümanken 1969′da Hıristiyan olan Sookhdeo, ITV’yi çifte standartla suçlayıp “Muhammed’in son peygamber olduğu fikrine karşı çıkan bir belgesel yayımlasa, Müslümanlar ne hissederdi? Kuran’ın İsa’nın ilahi yanını reddetmesi kabul edilemez” eleştirisi getirdi.


Kaynaklar:
1) Vakit, 20.08.2007
2) Milliyet  20.08.2007
3) Guardian (Çev.Radi,kal), 19.08.2007

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu