Museviler bile İsrail’i protesto etti

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılar ABD’de protesto edildi.İsrail’in Gazze’ye, havadan ve denizden düzenlediği saldırılar ABD’de de protesto edildi. New York’taki protestoya, İsrail hükümetinin kendilerini temsil etmediğine inanan Hasidic Yahudilerinin yanı sıra Amerikalılar da destek verdi.
 
16 Kasım 2012 Cuma – 18:39
 

MUSEVİLERİN YANI SIRA AMERİKALILAR DA ORADAYDI

New York’ta, 2. Cadde üzerinde, 42.ve 43. sokaklar arasında bulunan İsrail Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun bulunduğu bina önünde toplanan ve ellerinde Filistin bayrakları ve İsrail karşıtı söylemler içeren pankartlar taşıyan kalabalık gruba, İsrail hükümetinin kendilerini temsil etmediğine inanan Hasidic Musevilerin yanı sıra Amerikalılar da destek verdi.

Göstericiler uluslararası toplumun duyarsızlığını eleştiren konuşmalar yapıp, sloganlar attı. Protesto gösterisinde, uluslararası toplum, ABD ve BM bölgenin tecridine son verilmesi, yeniden inşası için parmağını bile kıpırdatmama ve Gazze halkına ‘ihanet etmekle’ suçlandı. İsrail yönetimi de Gazze’ye yönelik ayrım gözetmeyen tecrit politikasıyla toplu cezalandırma taktiği güderek uluslararası insan hukukunu çiğnemekle itham edildi.

“ARAPLAR KADAR MUSEVİLERİN DE ZARARINA”

Gösterinin ilgi çeken yanlarından biri, ABD’de yaşayan İsraillilerin ve Amerikan vatandaşı Musevilerin de İsrail karşıtı söylemleri oldu.

‘Siyonist Karşıtı Ortodoks Museviler’ örgütü üyeleri, İsrail’i ‘siyonist’ politika izlemekle suçlarken, yaptıkları yazılı açıklamada, ‘Siyonizm öncesi, Müslümanlar, Hıristiyanlar, Araplar ve Museviler, kutsal topraklarda barış içinde birlikte yaşadılar. Dünyanın Siyonist İsrail’e yaptığı yardımlar, göz yummalar Musevilerin yararına değil, tam tersine Araplar kadar Musevilerin de zararına’ sözlerine yer verdi.

İsrail Birleşmiş Milletler Daimi İsrail BM Daimi Temsilciliği önünde, dünyayı şok ve dehşete düşüren Gazze saldırısına ilişkin İsrail’i ve İsrail’e arka çıkan ABD’yi kınayan konuşmalar yapıldıktan sonra kalabalık olaysız dağıldı.

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, 01.01.1970 son okundu