Mısır’da İslam’ı seçen gence kilise baskısı!

Mısır’da 17 yaşında bir gencin İslam’a girdiğini ilan etmesi Hıristiyanlar arasında büyük tepkiye yok açtı. Samsata’da toplanan kalabalık grup, gencin iadesi için taşlarla karakol merkezine saldırdı.
Cumartesi 24.04.2010 – 09:57
Betül Akyüz / TIMETÜRK

Mısır’ın Beni Suveyf bölgesinden bir genç Müslüman olunca Kıpti halk Papa Şenude’nin yaktığı yeşil ışıkla gencin saklandığı iddia edilen karakola saldırdı. Gencin, Müslüman komşusunun baskısıyla Müslüman olduğunu iddia eden öfkeli kalabalık taşlarla saldırıda bulundu. Olayda bazı emniyet yetkilileri yaralandı. Ülkedeki psikoposlar Ezher şeyhlerinden Ahmet El-Tayyib’i telefonla arayarak gencin geri verilmesi için müdahale etmesini talep etti.

Mısırlı gazetelerde yayımlanan haberler, Kilisenin İslam’a girişi, Kahire’nin güneyindeki Beni Suveyf bölgesindeki Kıptiler arasında büyük bir öfkeye yol açan çiftçi genci geri almaya çalıştığını ortaya koydu. Kilise, kanuni olarak reşitlik yaşına henüz ulaşmadığını iddia ettiği genci bu şekilde baskı yaparak İslam’dan döndürmeye çalışıyor. Kilisenin bu girişimi, yıllar önce kilisedeki kahinin eşinin İslam’a girmesi sonrası yaptığı inanılmaz baskıları hatırlatıyor.

El-Mısri El-Yewm gazetesi geçtiğimiz Çarşamba günü St. Stephanos, Beba, El-Feşn ve Samsata piskoposları Ezher Şeyhi Ahmet El-Tayyib’i telefonla arayarak kendisinden emniyet birimi ile görüşmesini ve Hıristiyan gencin iade edilmesini talep etmesini istedi. Gencin ortadan kaybolması sonucu Samsata Karakolu önünde yaklaşık bin Kıpti toplandı ve karakol yetkililerine taş fırlattı. Olay sonucu 6 asker ve subay yaralandı.

Gazete bilgili kaynaklardan aktardığı haberinde Stephanos’un El-Tayyib’e reşit olmayan bir kimsenin İslam’a girmesi hususundaki görüşünü sordu. El-Tayyib ise kendisine Ezher’in bu olayla bir ilgisi olmadığı yanıtını verdi.

Güvenlik kaynaklarının verdiği habere göre Kahire’deki Devlet Güvenlik Birimi, 17 yaşındaki Sami Aziz’i (adını Sami Mesud Sami olarak değiştirdi) dinlemek için korumaya aldı. Aynı şekilde dinlemek üzere gencin ailesini de çağırttı.

El-Mısriyyun gazetesinin haberine göre Kilise, emniyetin genci koruma altına aldığı iddialarının ardından yüzlerce Hıristiyan’ın toplanıp Beni Suveyf’deki Samsata polis merkezinin taşlanmasını sağladı.

Yine gazetenin ifadesine göre polis, Aziz’in ailesinden kendisini incitmemeleri için söz almaya çalışıyor. Kilise ise gencin İslam’a girmek için gerekli kanuni yaştan daha küçük olduğunu iddia ederek rüşt yaşına henüz ulaşmadığını ispatlamaya çalışıyor. Kilise aynı zamanda yaş meselesini gence İslam’dan dönmesi için bir baskı yöntemi olarak kullanıyor.

Dört yüzün üzerinde Hıristiyan vatandaş geçtiğimiz Pazar akşamı, İslam’a giren gencin korunma maksadıyla karakola sığındığı söylentilerinin yayılmasının ardından Beni Suveyf Bölgesi’ndeki Samsata köyü karakol merkezi önünde toplandı. Kalabalık grubun karakol binasına taş fırlatması sonucu güvenlik görevlerinden bazıları yaralandı.

Basın kaynaklarından edinilen bilgilere göre Aziz Stephanos, gencin zorla da olsa döndürülmesi için hareket emri veren Papa Şenude’nin yaktığı yeşil ışıkla Kıptileri topladı. Papa Şenude şu ifadeleri kullandı : “Biraz geçiyor bakıyorsunuz biri İslam’a giriyor, geriye bir şey kalmıyor….Bu söz fayda vermez.” Bunun ardından piskopos Kıptilere şöyle dedi : “Kımıldayın, gencin Müslüman komşusu İyad Şaban tarafından zorla, para karşılığında İslam’a girdirilmesi iddiaları karşısında hakkınızı savunun.”

Diğer yandan Ezher Üniversitesi Şeyhliği’nden bir yetkili 17 yaşındaki gencin kendi iradesi ile İslam’a girmek için geldiğini, onu kimsenin buna zorlamadığını ve Kilise’nin iddia ettiği gibi İslam’a girmek için 18 yaş şartı gibi bir şart aranmadığını, İslam’da esasın buluğ çağına ermiş olmak olduğunu belirtti.

GEÇMİŞTEKİ OLAYLAR

Bilindiği gibi bu tür olaylar Mısır’da daha önce de yaşanmıştı. Bunlardan en meşhuru da 2004 yılı sonlarında Kahin Ebu El-Metamir’in eşi Vefa Konstantin’in İslam’a girmesidir. Vefa Konstantin’in Müslüman olması Hıristiyanlar arasında büyük protestolara sebep olmuştu. Papa Şenude de Vefa’nın Kilise’ye teslim edilmesi için devlete baskı yapmıştı. O gün bugündür Kilise Vefa Konstantin’i bilinmeyen bir mekanda saklamaktadır.

Geçtiğimiz Mart ayında Melvi Piskoposu Aziz Dimitrios, içişleri bakanlığından İslam’a girdiğini ilan eden Nimet Adil Aziz isimli genç kızın manastırlardan birine bırakılmak üzere Kilise’ye teslim edilmesini talep etti. Aynı şekilde geçen yıl Emniyet Birimi Kahire’nin Ayn Şems Mahallesi’nde İslam’a girdiğini ilan eden bir kızı ele geçirerek Kilise’ye teslim etti. Kilise de ailesinin gazabından korkup Müslüman bir arkadaşının evinde oturmaya başlamış bu genç kızı bir manastıra kapattı.

timeturk.com

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu