Göğe ve Tarık’a andolsun’
Bilimsel araştırmalar Kur’an’daki bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Kapı çalmasını ve tokmaklanmasını andıran yıldız sesleri, Kur’an-ı Kerim’deki “Tarık”ın manasını ortaya çıkardı.
Salih Saygılı / TİMETURK

Bilim adamları Güneş’e benzer yapıdaki üç parlak yıldızın sesini kaydedildiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıllarda Corot uzay teleskopu kullanılarak kayıtların yapıldığını belirten bilim adamları, seslerin kalbin nabız atışlarına benzediğini söyledi

Nötron Yıldızındaki patlamalar…

Yıldız seslerinin yaklaştıkça da kapı çalması veya tokmaklanması gibi ses çıkardığını vurgulayan bilim adamları, bu yöntem sayesinde ilk kez, 100 ışık yılı uzaklıktaki yıldızların doğasına ilişkin bilgilerin elde edildiğini bildirdi. Yıldız sismolojisi adı verilen ses kayıt tekniği, uzay bilimcilerin giderek daha çok ilgilendikleri bir araştırma yöntemine dönüşüyor.
Nötrondan ayrılıp ortaya çıkan yeni parlak yıldızlar…

Kalifornia Üniversitesinden Richard Rothschild, yıldızların hem içlerinde hem de dış kabuklarında benzeri sesler çıkardığını açıkladı. Bir güneş gibi olan nötron yıldızlarındaki patlamaların ardından parlak bir yıldız doğurduğunu belirten Rothschild sözlerini şöyle bitiriyor; “This explosion was akin to hitting the neutron star with a gigantic hammer, causing it to ring like a bell/Bu patlama nötron yıldızına dev bir tokmak gibi çarpıyor ve ardından zil sesi gibi ses çıkarıyor.”
Kur’an’ın bir mucizesi daha ortaya çıktı

Mısırlı ünlü bilim adamı Prof. Dr. Zağlul en-Neccar (Zaghloul Al-Najjar), yıldız sesinin kaydedilmesi ile Kur’an-ı Kerim’deki bir mucizenin daha aydınlatıldığını belirtti.

Kur’an’ı Kerim’deki Tarık Suresinin buna işaret ettiğini ifade eden Prof. Dr. Zağlul, Arapça olan Tarık’ın manasının “[bir şeye] vurdu” veya “bir şeyi [döğdü/tokmaladı]” anlamındaki taraka fiilinden türetildiğini, bu nedenle, taraka’l-bâb, “kapıyı çaldı/tokmakladı” anlamına geldiğini söyledi.
Kur’an-ı Kerim üzerine yaptığı araştırmaları ile tanınan Prof. Dr. Zağlul en-Neccar, Wales Üniversitesinde jeoloji alanında doktorasını tamamladı.
Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah şöyle buyurmaktadır; “Yemin olsun göğe ve Târık’a; o, gece gelene/o, tokmak gibi vurana/o, kapı çalana/o, çıkıverip de yürek hoplatana. Tarık, bilir misin nedir? O pırıl pırıl parlayan bir yıldızdır.” (Tarık Suresi / 1-3)

Prof. Dr. Zağlul en-Neccar’ın bir televizyonda NASA’dan alıp izleyicilere dinlettiği yıldız sesi ve video için tıklayın;

Dr. Zağlul ve Yıldız sesi

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu