‘İstanbul, 1453’ten beri kültür başkenti’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”2010 yılı için Avrupa Kültür Başkenti kabul edilen İstanbul, bana göre 1453 yılından beri ‘Dünya Kültür Başkenti’dir ve bundan sonra da öyle olacaktır” dedi.
Cumartesi 29.05.2010 – 11:00

Başbakan Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin 557’nci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, eşsiz güzelliğiyle dünyanın en eski ve en gözde şehirlerinden olan İstanbul’un fethiyle tarihin akışının değiştiğini, bir çağın kapandığını ve yeni bir çağın başladığını ifade etti.

27 yüzyıllık tarihi boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapan, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul’un, insanlığın ortak medeniyet mirasında çok özel bir yere sahip olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

”Fatih Sultan Mehmet, hoşgörü ve adalete dayanan, yeniliklere açık yönetim anlayışıyla İstanbul’u, farklı inanç ve kültürlerin barış içinde bir arada yaşadığı bir bilim ve kültür merkezi haline getirmiştir.

Bugün de bu özelliğiyle insanlığın en çok özlemini duyduğu ‘Medeniyetler İttifakı’nın sembol şehri olan İstanbul, yüzyılların birikimini yaşatarak geleceğe taşımaya ve insanlığa ışık tutmaya devam etmektedir.

İşte bu nedenle diyorum ki 2010 yılı için Avrupa Kültür Başkenti kabul edilen İstanbul, bana göre 1453 yılından beri ‘Dünya Kültür Başkenti’dir ve bundan sonra da öyle olacaktır.

İstanbul, farklılıkların bir arada barış içinde yaşadığı bir dünya idealinin, ulaşılabilir bir hedef olduğunun en canlı göstergesidir.

Doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve tarihi dokusu korunarak İstanbul’un gelecek kuşaklara aktarılması, hepimizin ortak sorumluluğudur.

İstanbul’un fethinin 557’nci yıl dönümünü kutluyor, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum.”

Kaynak: AA

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu