Bu ülkede 100 bin kişi İslam’ı seçti

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, İslam’ı sonradan seçenlerin sayısının 100 binin üzerinde olduğu belirtildi. Araştırmaya göre, sadece geçtiğimiz yıl Londra’da bin 200 kişi İslam dinine girerken, ülke genelinde ise bu sayı 5 binin üzerinde hesaplandı. Büyük çoğunluğunun kitaplar, internet ya da Müslüman bir arkadaşı sayesinde Müslümanlığı seçmiş olanların büyük bir bölümünü ise kadınlar oluşturuyor. Araştırmaya göre, İslam’ı sonradan seçenlerin yüzde 62’sini kadınlar oluştururken, yüzde 32’sini ise erkekler oluşturuyor.

MEHMET NEDİM ASLAN’IN HABERİ…

İngiltere’de yapılan bir araştırmada her yıl 5 bine yakın İngilizin İslam dinine geçtiği ve İslam dinine sonradan geçmiş olanların sayısının 100 bin dolayında olduğu belirtildi. Araştırmaya göre, İslam dinini seçen kadınların sayısı ise erkeklerden daha fazla.

HER YIL 5 BİN KİŞİ İSLAM’I SEÇİYOR
Swansea Üniversitesi’nden M. A. Kevin Brice tarafından Fatih Matters isimli bir kuruluş için yaptığı araştırmaya göre, İngiltere’de ortalama her yıl 5 bin kişinin İslam dinini seçiyor. Araştırmada, 2001 yılındaki nüfus sayımında sonradan Müslüman olmuş olanların sayısının 60 bin 669 kişi olarak hesaplandığı ve bu rakamdan yola çıkılarak 2010 yılı sonuna kadar sayının 100 bine ulaştığının tahmin edildiği kaydedildi. Araştırmaya göre, her yıl 5 binin üzerinde kişi İslam dinini seçerek Müslüman oluyor. Araştırmada camilerdeki kayıtlar hesaplandığında sadece Londra’da geçtiğimiz yıl bin 200 kişinin İslama girdiği belirtildi.

EN FAZLA KADINLAR TERCİH EDİYOR
Araştırma sonuçlarına göre İslam dinini seçenler arasında kadınların üstünlüğü göze çarpıyor. Ortalama yaşın 27,5 olarak hesaplandığı araştırmada, İslama geçenlerin yüzde 62’sini kadınların, yüzde 38’inin ise erkeklerin oluşturduğu kaydedildi. Araştırmaya göre Müslüman olanların etnik dağılımı da şöyle oluştu: Yüzde 56 beyaz İngiliz, yüzde 16 İngiliz vatandaşı diğer beyazlar, yüzde 29 ise beyaz olmayan İngiliz vatandaşları. Araştırmaya göre, Müslüman olanların İslam’ı kitaplardan, internetten ya da tanıdıkları aracılığıyla öğreniyorlar. Sonradan İslam’ı seçmiş olanların çok az bir kısmı camilerden yardım aldı.

MEDYADA KARALAMA KAMPANYASI
Araştırmada ayrıca, medyada özellikle sonradan Müslümanlığı seçmiş olanların hedef alındığı ve karalanmaya çalışıldığna da dikkat çekilerek, Müslümanlığı seçmiş olanların terörizmle bağlantılı gösterilmeye çalışıldığı da kaydedildi. Araştırmaya göre, Müslümanlığı sonradan seçmiş olanların bunu evlilik için gerçekleştirdiğine dair genel kanının yanlış olduğu, bu konuda bir bulguya rastlanmadığı ifade edildi. Araştırmada, Müslümanlığı seçen kadınların bir kısmının hemen bir kısmının ise belli bir zaman geçtikten sonra örtündüğü ifade edilirken, çoğunluğun yüzü de örten burka giyilmesine karşı olmasına rağmen, bunu giyenlere de karışılmamasını istediği ifade edildi.

HABERVAKTİM.COM

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu