Hz. İsa ile ilgili ilk tarihsel belge bulundu

HZ. İSA’NIN  KARDEŞİ Mİ?  

 Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON

İsa Peygamber’in yaşamış olduğuna dair ilk tarihsel belge sayılabilecek yazılı bir kutu bulundu. 2000 yıllık olduğu belirtilen kireç taşından yapılmış kutunun üzerinde Aramice ‘‘Yakup, Yusuf’un oğlu, İsanın biraderi’’ ifadesi yazılı. Fransız uzman Andre Lemaire, bu ifadedeki ‘‘İsa’’ adı ile Hz. İsanın kast- edildiğini ileri sürdü. Kudüs’te bulunan kemik kutusunun milattan sonra 63 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. O dönemde Musevi aileler, ölenlerinin kemiklerini kireç taşından yapılmış kutularda saklarlardı. Sorbonne Üniversitesi öğretim üyelerinen paleograf Andre Lemaire’nin konuyla ilgili makalesi ‘‘Biblical Archeology Review’’ adlı dergide yer aldı. Lemaire’nin iddiaları, uzmanlar arasında büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

MERYEM’İN EVLİLİĞİ

Çeşitli uzmanlar, Lemaire’nin iddiasını kanıtlamanın mümkün olmadığını kaydettiler. Ayrıca, o dönemde ‘‘Yakup, Yusuf ve İsa’’ isimlerinin çok yaygın olduğunun da altı çizildi.Andre Lemaire’nin iddialarının doğru olması ise başka tartışmaları beraberinde getirecek. Bazı Hıristiyanlar, Yakup’un İsanın kardeşi ve Kudüs’teki Kilise’nin lideri olduğuna zaten inanıyor.

KATOLİKLERİN GÖRÜŞÜ

Protestanlar, Meryem Ana’nın bakireyken İsa’yı doğurduğu, daha sonra Yusuf ile evlenince Yakup ve diğer çocuklarının doğduğu tezini savunuyorlar. Katolik ve Ortodoks Kiliseleri ise Meryem Ana hakkındaki ‘‘sürekli bakirelik’’ öğretisinin şiddetli savunucuları. Bu teze göre, Meryem ile Yusuf arasında evlilik ilişkileri hiç yaşanmadı. Meryem’in tek oğlu, bakireyken dünyaya getirdiği Hz. İsa idi. Yakup ise Yusuf’un Meryem’den önce yaptığı evlilikten olmaydı. Katoliklere göre Yakup, İsanın sadece ikinci dereceden bir akrabası. Ancak, yeni kemik kutusundaki ifadeler bütün bu inanışların önüne soru işaretleri getiriyor.İncil akademisyenleri, gelecek ay Toronto’da yapılacak yıllık toplantıda bir araya gelerek bu konuyu enine boyuna tartışacaklar. Sert tartışma yaratan kemik kutusu da, Toronto’daki ‘‘Royal Ontario Museum’’ da sergilenecekBir savunma yazısı23.10.2002 HÜRRİYET GAZETESİ

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu