‘Gökten İsa inse Vatikan değişmez’

Vatikan adına Barnaba İncili’ni satın almak isteyen Kardinal Mario kitabı okuyunca şöyle bir açıklama yaptı: “İsa da gelse biz sistemimizi değiştirmeyiz. Başkalarının eline geçmesin, insanların kafası bununla karışmasın ve kalpleri ifsad olmasın diye alıkoyacağız.”
 

Hz. İsa’nın gerçek incili olan Barnaba İncili 1981 yılında Hakkari’nin Uludere ilçesindeki bir mağarada bulundu. Buradaki mezarda yapılan kazılarda bir elyazması İncil ortaya çıkartıldı. Zürih’te yaptırılan karbon testi sonucunda 2000 yıllık olduğu ortaya çıktı.

Kitabın sonunda diğer 3 nüshanın nerede olduğu da yazıyordu. 2. nüsha İsrail’de 2002’de İsrail eski Cumhurbaşkanı İzhak Rabin’in torunu Viktoria Rabin tarafından bulundu. Papirüse yazılmış 120 yapraklık bir kitaptı. Diğer nüsha ise Suudi Arabistan’ın kuzeyinde Tur Mağarasında ortaya çıktı.

Bu İncil’le ilgili çeşitli yayınlar yapılmaya başlayınca Vatikan’ın da ilgisini çekti. Ancak Vatikan’ın amacı farklıydı. Hıristiyan alemi okuyup etkilenmesin diye ele geçirip saklamak veya imha etmek istiyorlardı. Bunun için yüklü miktarda parayı gözden çıkardılar.

İsrail’de bulunan nüshayı 350 bin Avro karşılığında satın almak istediler ancak Viktoria Rabin’i ikna edemediler. Vatikan adına kitabı satın almak isteyen Kardinal Mario, Barnaba İncilini inceleyip okuyunca şöyle bir açıklama yaptı:

 “İsa da gelse biz sistemimizi değiştirmeyiz. Başkalarının eline geçmesin, insanların kafası bununla karışmasın ve kalpleri ifsad olmasın diye alıkoyacağız.”

Ancak bu kardinal daha sonra kilise politikalarını eleştirmeye ve Vatikan’ın tepkisini çekmeye başladı.18 Ekim 2006’da bilinmeyen nedenlerle şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

(Araştırmacı-yazar İlhan Akkurt’un bir makalesinden yararlanılarak haberleştirilmiştir.)

Rıfat Yörük/Habervaktim.com

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu