WASHINGTON- Aralarında Ortodoks Yahudilerin de olduğu bir grup Amerikalı, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ne başsağlığı ziyaretinde bulundu. İsrail’i kınayan grup Türkiye’ye de barışa verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

İsrail’in yardım gemisine yönelik kanlı saldırısına dünya kamuoyundan gelen tepkiler dinmiyor. Ortodoks Yahudiler, CodePink adlı kadın örgütü, Christians for Justice and Peace (Adalet ve Barış İçin Hristiyanlar) ve YesMEP gibi barış yanlısı örgütler İsrail’in saldırısını protesto etmek ve Türkiye’ye başsağlığı dilemek için Washington Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği Müsteşarı Süleyman Gökçe tarafından kabul edilen grup dışarı da Atatürk heykeli önünde toplandı. CodePink Temsilcisi Gael Murphy burada yaptığı konuşmada ”Olanlarla, özellikle de Gazze’ye yönelik yasadışı ablukayı kırmaya çalışan filoda bulunan ve hayatını kaybeden Türklerle ilgili büyük üzüntü duyan milyonlarca Amerikalı’yı temsil etmek için buradayız. Gemide ölenler boş yere ölmedi onlar bize Filsitinlilerin hakettiği barış için mücadeleyi sürdürmek yolunda ilham verdi.” dedi.

Yahudi din adamı Rabbi Dovid Feldman da ölenler için başsağlığı iletirken yaralananlar için de şifa diledi. Feldman, ”Olanlar üzücü, hem insanlığa hem de Yahudiliğe karşı. Hem Gazze’de şimdi olanlar hem de başından beri Filsitin’de olanlar da hem insanlığa hem de Yahudiliğe karşı” diye konuştu.

Büyükelçilik Müsteşarı Süleyman Gökçe de katılımcılara verdikleri destekten ötürü teşekkür etti. Ellerindeki gül ve çiçekleri Büyükelçilik ününe bırakan barış yanlıları Müsteşar Gökçe’ye de ölenlerin ailelerine verilmek üzere mektup teslim ettiler. Ortodoks Yahudiler de büyükelçilik içinde Atatürk büstü ve Türk bayrakları arasında fotoğraf çektirdi.

CİHAN

5 Haziran 2010 – 07:33:09

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu