Amerika Müslüman ülke olacak!

Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfusu 50 milyonu bulan Latinolar arasında İslam hızla yayılıyor. Her yıl 100 bin Latinonun kiliseyi terk ettiği ve bunların büyük çoğunluğunun Müslüman olduğu Amerika’da, Latinoların İslam’ı seçmesindeki en büyük neden, İslam’ın sosyal adalet, eğitim ve aileye yaptığı vurgudan kaynaklandığı belirtiliyor.

MEHMET NEDİM ASLAN

Amerika Birleşik Devletleri’nde sayıları 50 milyonu bulan ve beyaz Amerikalılardan sonra ülkenin büyük etnik grubunu oluşturan Hispanik ya da diğer ismiyle Latinolar arasında İslam hızla yayılıyor.

200 BİN LATİNO MÜSLÜMAN OLDU
Latinolar arasında İslam’ın hızla yayılması Amerika’daki Müslüman nüfusun da hızla artması anlamına geliyor. Zira, Latinolar Amerika’da nüfusu en hızlı artan etnik grupların başında geliyor. Çoğunluğunu Latino kadınların oluşturduğu Latino Müslümanların sayısı resmi olmayan rakamlarla birlikte 200 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor. Latino Müslümanların sayısının hızla artmasıyla birlikte 1997’de Latino Amerika Dava Harekete (LADO) ismiyle Latino Müslümanları bir araya getiren bir dernek kuruldu.

İSLAM, LATİNOLARIN HAYATINI DÜZENLİYOR
Kuruluş amacını Amerika’daki Latino toplumu arasında İslam’ı yaymak ve eğitmek olduğunu bildiren LADO, Latinolara İslam ile İspanya ve Latin Amerika arasındaki tarihi ve kültürel mirası tanıtıyor. Latino toplumuna İslami bilgiler içeren ücretsiz kitapçıklar dağıtan LADO, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük Müslüman Latino kuruluşu olarak biliniyor. Latino Müslümanlar ya da İspanyolca ‘Musulmanes Latinos” İslam’ın hayatlarına düzen getirmesinden dolayı Müslümanlığı seçtiklerini belirtiyor.

LATİNO KADINLAR ARASINDA DAHA POPÜLER
Endülüs Emevi döneminde İspanya’ya hakim olan İslam kültürünün Latin Amerika kültürünü etkilediği ve bu yüzden benzerlikler bulunduğundan yola çıkan Latino Müslümanlar, İslam’da toplumsal dayanışma, sosyal adalet, eğitim ve aileye verilen değerlerin kendilerinin Müslümanlığı seçmesinde etkili olduğunu ifade ediyorlar. İslam’ın en fazla Latino kadınları arasında yaygın olmasının sebebi olarak da, İslam’ın kadınları koruması ve aile değerlerine verdiği önemden kaynaklandığı belirtiliyor.

AMERİKA LATİNO, LATİNOLAR MÜSLÜMAN OLUYOR
Amerika’daki Katolik Kilisesi’ne göre her yıl 100 bin Latino Hıristiyanlığı terk ediyor. Hıristiyanlığı terk eden Latinoların büyük bir bölümü İslam’ı seçiyor. Amerika’daki Ömer Vakfı’ndan Dr. Fethi Osman’a göre, Latinler kilisenin her zaman zenginlerle işbirliği yaptığını, buna karşılık İslam’ın fakir ve yoksulları koruduğunu düşünerek İslam’ı seçiyor. Amerika’da hızlı bir doğum oranına sahip olan Latinoların Müslümanlığı seçmesi, Amerika’daki Müslüman nüfusun da hızla artması anlamına geliyor. Araştırmalara göre, Amerika’da 7 milyondan fazla Müslüman yaşıyor.

HABERVAKTİM.COM

Her yıl 200 bin kişi Müslüman oluyor!

11 Eylül’de New York’taki İkiz Kulelere düzenlenen saldırıdan sonra İslam dünyasına savaş açan emperyalist ABD’de, İslam dinine olan ilgi giderek artıyor. New York Times gazetesine göre, ABD’de yılda 200 bin kişi İslam dinini kabul edip Müslüman oluyor; İslam dinine en çok rağbet gösteren de İspanyol asıllı Amerikalılar!.

İslami örtünme şekli Amerikan toplumunda çeşitli kesimler arasında hızla yaygınlık kazanırken, Müslüman olan Amerikalıların sayısı da inanılmaz şekilde artışta!.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, İslam en çok Meksikalı, İspanyol ve Kübalılar dahil ABD’de yaşayan göçmenler arasında git gide yaygınlık kazanıyor. “New York Times” ayrıca, ABD’de Müslüman olanların çoğunun İspanyol asıllı olduklarını ve genel olarak bu ülkede İslam dinini kabul eden nüfusun yıllık olarak 200.000’e yaklaştığını vurguladı. Gazetenin haberinin son bölümünde ABD’de bugün, 7 ila 9 milyon Müslümanın yaşadığını ve bu kesimin ülkede önemli bir azınlığı oluşturduğunu hatırlattı.

YENİ AKİT

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu