İnsanlık Afrika’da ölüyor

Afrika Boynuzu’ndaki kuraklığın yaklaşık 12 milyon kişiyi etkilediği bildiriliyor. Onbinlerce kişinin komşu Kenya ve Etiyopya’daki mülteci kamplarına kaçtığı Somali’de ise durum gittikçe kötüleşiyor. Bölgede çalışmalarını sürdüren İHH, açlık nedeniyle yollara düşen Somali halkına yiyecek ve tıbbi yardımında bulunuyor.

30 Temmuz 2011 Cumartesi – 14:44

HABER MERKEZİ / TİMETÜRK

Açlık ve kuraklık nedeniyle yaşadıkları yerleri terk eden Somalilerin sığındıkları ülkelerin başında Kenya geliyor. Kenya`daki Dadaab mülteci kampına her gün yaklaşık bin 500 kişi kabul ediliyor. Ancak, kendisi de kuraklıktan etkilenen Kenya`da artık yeni gelenlerin sığınabilecekleri kamplar bulunmuyor. Dadaab mülteci kampında bulunan İHH Başkan Yardımcısı Murat Kavakdan, kamplara gelmek için yollara düşen insanların durumunun kamplara ulaşanlardan daha kötü ve ölümcül olduğunu ifade etti.

SOMALİ’DE DURUM ÇOK DAHA KÖTÜ

Kenya`daki Dadaab mülteci kampında yaşam mücadelesi veren mültecilere yardımlarda bulunan İHH ekipleri, kampa gelmek için kilometrelerce yol yürüyen Somalilerin, daha kamplara ulaşmadan takatsiz kalarak çöllerde ölümü beklediklerini kaydetti. Bölgede bulunan İHH Başkan Yardımcısı Murat Kavakdan, “Kenya’nın sınır kasabası olan Liboy’dan, Somali tarafına geçtik.

Somali sınırında bulunan Dobley kasabasında yüzlerce mülteciyle karşılaştık. Dadaab kampına sığınan insanlara bir şekilde yardım ediliyor, başkent Mogadişu’dan yola çıkmış ama kampa yürümeye mecali kalmamış insanların durumu çok daha kötü. Burada felaketin hangi boyutlara ulaştığını görebiliyorsunuz.” dedi.

YOLLARDA KALAN İNSANLARA YARDIM EDİYORUZ

Somali tarafına geçen İHH ekipleri, kamplara ulaşmak için uzun yolculuklar yapan Somalili mültecileri araçlarla kampa yakın bölgelerden alarak, yardımın daha yoğun sağlandığı kamplara ulaştırıyor. Yollarda karşılaştıkları insanların durumunun içler acısı olduğunu vurgulayan Kavakdan, “Yollarda, Somali’den Kenya’daki kamplara yiyecek bulmak için gelmek isteyen insanlara rastlıyoruz. Aralarında ihtiyar ve çocuklar var. Sıcaklığın yoğun olması nedeniyle bu insanlar ölümle pençeleşiyor.

Özellikle ihtiyarlar yürümek için yardım almak zorunda kalıyorlar. Yolda, yiyecek bulmak için kampa ulaşmak isteyen bir aileyle karşılaştık. Bir anne ve çocuklarından oluşan küçük bir aile, 200 km yol yürümüşler, yürümekten bitap düşmüşler, kalacak yerleri yok, açık arazide uyuyorlar. Biz de 3 araçlık bir konvoy yaparak yollardaki insanların kaplara ulaşmasını sağladık.

Yolda karşılaştığımız 50 kişilik bir grubu bu araçlarla daha güvenli yerlere ulaştırdık. Yollardaki insanların durumu kampta bulunanlardan çok daha kötü durumda. Bu yolculuklarda sıklıkla ölümler yaşanıyor. Biz de İHH olarak, Somali tarafında gerçekleştireceğimiz yardımlar için alt yapı hazırlıyor, bu insanlar için neler yapabiliriz onları araştırıyoruz.” dedi.

KAPMLARDAKİ HASTALARI TEDAVİ EDİYORUZ

İHH İnsani Yardım Vakfı, özellikle Kenya ve Somali’de yoğun yaşanan kuraklığın bölgede insani felakete dönüşmesinin önüne geçmeye çalışıyor. İHH’nın partner kuruluşu Uluslararası Doktorlar Birliği üyesi Mahmut Coşkun kamplarda bulunan hastaların tedavilerine yardımcı olduklarını belirtti. 150 çocuk sağlık taramasından geçirilirken hasta olanlara ilaç verildi.

İHH MÜLTECİLERE DESTEK OLUYOR

İHH Başkan Yardımcısı Murat Kavakdan acil yardım faaliyeti olarak bölgede süt, bisküvi, pirinç yağ ve undan oluşan 40 bin dolarlık yardım paketi ulaştırdıklarını kaydetti. Özellikle kamplara katılmak için gelmiş ancak kamplara girememiş insanlara yardım dağıtımında bulunduklarını ifade eden Kavakdan, Somali’deki bu büyük krizin normale dönmesi için daha fazlasının gerektiğini kaydetti.

3.000 TONLUK GEMİ SOMALİ’YE İLAÇ OLACAK!

İHH, açlıkla mücadele eden Afrika halkına kardeşlik vazifesini yapmak için tıbbi malzemeler ile birlikte buğday, mısır, un, sıvı yağ, toz şeker, süt tozu, bebe bisküvisi, pirinç ve makarna gibi temel gıda maddelerinden ve acil ilaç ve medikal malzemelerinden oluşan 3 bin tonluk acil yardımı gemisi hazırlıyor.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ACİL HAREKETE GEÇMELİ

Bölgede insani felaketin boyutlarının tarif edilemez olduğunu dile getiren Kavakdan, “Türkiye’deki bütün sivil toplum kuruluşlarını çağırıyoruz, Kızılay ve diğer yardım kuruluşları harekete geçmeli; burada durum gerçekten içler acısı, bizi insanlığımızdan utandıracak manzaralar var. Biz buradan Türkiye halkına acil çağrı yapıyoruz. Hep birlikte, insanlığın Afrika’da düşmesini engellemeliyiz.” dedi

.

AFRİKA ÖLÜYOR İNSANLIK NEREDE?

İlhan AKKURT

02 Ağustos 2011, 19:53

İlhan AKKURT

Afrika Boynuzu’nda kuraklık ve kıtlık nedeniyle baş gösteren açlık krizinde alarm zilleri çalıyor. Kıtanın doğusunda Kenya ve Etyopya’dan Somali’ye kadar son 60 yılın en kötü kıtlık felaketi yaşanıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, 12 milyon kişinin acil yardım beklediğini ve durumun şu anda “dünyadaki en büyük insani felaket” olduğunu söylüyor.

Afrika bu hale nasıl düştü bir de önce ona bakalım. Aşağıda ki önemli bir itirafı okuyalım.1980’li yıllarda Afrika’da görev alan “Bir Ekonomik Tetikçi’nin İtirafları”kitabında  John Perkins, Afrika gerçeğini şöyle analiz ediyor:
“Afrika’da görev almam için bana şunlar söylendi: Bir gün çocuk sahibi olmaya niyetliysen ve onların refah içinde yaşamasını istiyorsan, öncelikle Afrika kıtasının bizim denetimimizde olması için çalışmalısın. Kabul ettim ama çocukların öleceğini söyledim. “Bizim çocuklarımızın yaşaması için o çocuklar ölmeli” yanıtını aldım. Göreve başladım. Kısa sürede Sudan, Somali, Kenya, Etiyopya, Nijer, Nijerya ve Kongo gibi bölgelerdeki petrolleri, Amerikalı ve İngiliz şirketlere verdik. Bu büyük bir başarı gibi görünse de, bölgenin geleceği için bir yıkımdı. Bugün vicdanımın beni nasıl bıçakladığını hissediyorum. Afrkika’ya şimdi de gidiyorum, onların için yardım topluyorum. Birçok eyaleti dolaştım ve büyük paralar topladım. Afrika’da aç uyuyan her çocuk, Dünyanın her yerinde tok uyuyan çocukları kıyaslayın. Siz de, çocuğunuz da Afrikalı olarak dünyaya gelebilirdiniz. Daha çok para ve daha çok güç için o çocuklar ölüyor. İnanın dünyanın büyük bir bölümü bunu görmezden geliyor ve gelecek. 20 yılda yaklaşık 150 milyon çocuk açlıktan hayatını kaybetti. Çünkü para, onlar için tek amaç. Şu anda petrol kazıları yapılan yerlerin çoğunda bebek cesetleri çıkıyor. Bunun sorumluları ise her gün partiler verip kutlamalar yapıyor. Şirketlerinin her tarafı ‘kanlı’ başarılarından mutluluk duyuyor.”

Kara talihini bir türlü yenemeyen, bir milyarı aşan nüfusu ve 30.218.000 kilometre kare yüzölçümü ile Birleşmiş Milletler’de 53 ülke ile temsil edilmektedir. Geçmiş yıllarda 40 ila 100 milyon arasında insanı köleleştiren batılı sömürge devletleri Afrika kıtası ile Amerika ve Avrupa arasında 56 bin gemi seferi yaparak tarihin en büyük insan ticareti ve soykırımını gerçekleştirdiler. Böyle bir yıkımdan hangi ülke kolay toparlanır? Bu gün bu sömürü değişik yöntemlerle hala sürmektedir. Angola petrolünün %95’i Amerika’ya giderken, ABD petrol ihtiyacının % 20’sini Afrika’dan karşılıyor. Avrupa’nın birçok ülkesi tarım ürünleri başta olmak üzere et, süt, çay ve yeraltı enerji kaynaklarını Afrika’dan elde etmeye çalışıyor.

Etiyopya hükümeti ülke nüfusunun giderek artması ve açlığın daha da tırmanması üzerine son birkaç aydır değerli bir ürününü, ülkenin tarım topraklarını pazarlamaya başladı.Topraklar, kuşe kağıda basılmış, yemyeşil tarlaları gösteren ve ‘Neden çekici?’ sloganının taşıyan posterler ve ülkenin uygun fiyata satılık tarlalarının yerlerini gösteren harita ile pazarlanıyor: “Çok ucuza geniş, bereketli, sulanabilir kiralık arazi. Bereketli su kaynakları. Ucuz emek. Sıcak misafirperverlik.” Washington Post’ta yer alan habere göre, dünyanın en yoksul ülkelerinden biri Etiyopya, hızla, patlayan bir sektör olan arazi kiralamanın dünyanın önemli mekanlarından biri haline geliyor.Zengin ülkeler ve yatırım şirketleri, ülkenin verimli arazilerini 40 ila 99 yıllığına kiralıyor.Uzmanlar sadece Afrika’da 50 milyon dönümlük arazinin geçen iki yılda bu şekilde kiralandığını tahmin ediyor.
Bu sonuçtan birileri çok memnun ancak, Sahra Çölü güneyindeki Afrika’da, nüfusun yarısı günde 1 dolardan daha az parayla yaşıyor. Bu politikalar yüzünden gelişmekte olan ülkelerde her gün 800 milyon insan, yatağına aç giriyor. Dünyada günde ortalama 24 bin kişi açlık veya açlığa yakın nedenlerle ölüyor. Güney Asya’da her dört kişiden biri, Sahra Çölü güneyindeki Afrika’da ise her üç kişiden biri açlıkla boğuşuyor. Afrika’da ortalama insan ömrü sadece 47 yıl. Avrupa’da ise bu rakam 78 yılı buluyor. Dünyanın en yoksul ülkelerinden yarıdan fazlasının Afrika’dadır ve Afrika kıtasında yaklaşık 350 milyon kişinin, günde bir dolardan daha az parayla geçinmektedir.
Gelişmiş ülkeler binde yedi oranındaki yardım sözünü yerine getirselerdi Afrika’da açlıktan ölüm olmayabilirdi. Örneğin imzaladığı sözleşmeye uysa açlık yardımı için, 14 trilyon dolarlık milli gelire sahip ABD’nin basit hesapla her yıl 100 milyar dolar ayırması gerekiyordu. Gelin görün ki silahlanmaya her yıl 1 trilyon bulan Büyük Şef iş çocukların hayata tutunmasına gelince 670 milyon dolardan fazlasını vermiyor, veremiyor.
Somali’de yaşanan son olay, açlığın Afrika’da hangi boyutlara geldiğini apaçık ortaya koydu. Açlık yüzünden her aile birbirinden dramatik olaylar yaşıyor. İngiliz Daily Mail Gazetesi’nin haberine göre Mümini İbrahim isimli annenin yaşadıkları ve başvurduğu yol, yürekleri dağladı. Mümni İbrahim adındaki kadın, ikiz çocukları Osman ve Kadida ile Carcass çöplüğünde yaşıyor. İkizlerden 7 aylık Osman, açlığa yenik düşerek öldü. Gözleri bir kumaş parçasıyla bağlanan küçük bebek çadırın bir köşesine yatırıldı. Çaresiz anne, minik Osman’ın cesedini, açlıktan ölmek üzere olan ikiz kız kardeşine ve diğer çocuklarına daha fazla yardım alabilmek için Dünya Yardım Programı’ndan saklamak zorunda kaldı. Osman bebek, daha sonra Carcass çöplüğü yakınlarında ailesi tarafından bir alana gömüldü.
Fortune dergisi “Dünyanın en büyük 500” şirketini ve bu şirketlerin gelirlerini açıkladı. Buna göre Dünyanın en büyük ilk 10 şirketi ve gelirleri şöyle:

Sıra Ülke Şirket Gelir (Milyar Dolar)
1 ABD WAL-MART 421.849
2 HOLLANDA ROYAL DUTH SHELL 378.152
3 ABD EXXON MOBİL 354.674
4 İNGİLTERE BP 308.928
5 ÇİN SINOPEC 273.422
6 ÇİN CHINA NATIONAL PETOLEUM 240.192
7 ÇİN STATE GRİD 226.294
8 JAPONYA TOYOTA MOTOR 221.760
9 JAPONYA JAPAN POST HOLDİNGS 203.958
10 ABD CHEVRON 196.337

Tüm Afrika ülkelerinin (Petrol geliri olanlar hariç) gelirini tek bir şirket topluyor. Hani Kapitalist ekonomilerini üzerine kurdukları “insan ihtiyaçları sonsuz- kaynaklar kıt” ana temeli, kendilerine gerçekten çok uymaktadır. Doymak bilmez hırslarıyla dünya kaynaklarını topladıkları ve dünyadaki diğer insanlara bir şey bırakmayarak kıtlık yarattıkları çok açık ortada. Oysa 40 milyon Sudan’ın yıllık geliri 88.4 milyar Dolar-kişi başına 2200 dolar,  78 milyonluk Etiyopya’nın 62.5 milyar Dolar-kişi başına 800 dolar, 9.5 milyon nüfuslu Somali’nin 5.7 milyar Dolar-kişi başına 600 Dolar’cıktır. Diğerleri de benzer durumdadır. ABD ve AB ülkelerinde kişi başına düşen gelir 35 bin Doların üzerinde iken, Katar’ın 90 bin , BAE 48 bin, Kuveyt’in 38 bin Dolar çıvarındadır. Hepsine kolay gelsin, ıksırancaya, tıksırıncaya kadar, obeziteden hastalanıncaya kadar yesinler.

Açlıkla mücadele eden Afrika ülkelerine Türkiye’den gidecek yardımlar, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda gerçekleştirilecek. Doğu Afrika ülkelerine Türkiye’den gidecek yardımların daha koordineli bir şekilde yapılması amacıyla Çankaya Köşkü’nde bir toplantı düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen’in başkanlığındaki toplantıda, AFAD, Dışişleri Bakanlığı, TİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay’dan temsilcilerin katıldığı toplantıda, sivil toplum kuruluşlarından da Yeryüzü Doktorları, İHH İnsani Yardım Vakfı, Kimse Yok Mu ve Deniz Feneri Türkiye yetkilileri bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Diyanet Vakfı ile ortaklaşa başlattığı ‘Her Evden Bir Fitre ve Bir İftar Afrika’ya’ kampanyasıyla kampanyayla Afrika’daki insanlara yardım elini uzatacak. Dün itibariyle başlayan kampanya ile hayırseverler, bütün operatörlerden ‘AFRİKA’ yazıp 5601‘e gönderebilecek. SMS’ler 5 TL karşılığında olacak. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun belirlediği fitre miktarı asgari 7.5 lira olurken, SMS ile fitre vermek isteyenlerin 5601‘e 2 SMS göndermeleri gerekecek. Kimse Yok Mu Derneği’nin hazırladığı yardım kampanyasında kumanya bedeli 60 TL, (35 Dolar, ya da 25 Euro) olarak belirlendi. Dernek yetkilileri cep telefonundan yardımda bulunmak isteyen yardımseverlerin operatör ayırt etmeksizin SMS yoluyla “ACLIK” yazıp 5777‘ ye mesaj göndererek 5 TL’lik yardımda bulunabileceklerini hatırlattı. İHH’nin kampanyasına destek için yardımseverler ”AFRİKA” yazıp 3072‘ye göndererek 5 liralık bağışta bulunabilecek. Hadi içimizdeki Kapitalist nefsimize inat “komşusu açken tok yatan bizden değildir” düsturuna sahip çıkalım, bir lokma ekmekte biz gönderelim.

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu