BİR MİLYON KİŞİ KİLİSEDEN AYRILMAK İSTİYOR
 
Katolik Kilise’s bünyesinde yaşanan cinsel taciz olayları milyonlarca insanın kilise ile ilişkilerini kesmesine neden oldu. Kiliselerden kopuşların en büyük örneği de Avusturya’da yaşanıyor.
Pazar 28.03.2010 – 17:00
Avusturya’da Katolik kiliseleri ve kurumlarında ortaya çıkan cinsel taciz skandallarından sonra, binlerce kişinin kilise üyeliğinden ayrıldığı bildirildi. Rahip ve rahibelerin kiliseye gelen özellikle çocuklara yönelik cinsel taciz vakalarının medyada geniş yer bulmasıyla, kiliseye kayıtlı binlerce üyenin tepki olarak kiliseden uzaklaştığı kaydedildi.

Yapılan bir kamuoyu araştırmasında, son üç ay içerisinde 1000 kişinin Aşağı Avusturya Eyaleti’ndeki kiliselerden, 850 kişinin Vorarlberg, 650 kişinin Tirol ve 120 kişinin Salzburg şehir merkezindeki kiliselerden ayrıldığı kaydedilirken, Viyana kilisenin ise rakam vermek istemediği ifade edildi. Geçtiğimiz yıl resmi rakamlara göre 52 bin 216 kişi kiliseden ayrıldı.

BİR MİLYON KİŞİ KİLİSEDEN AYRILMAK İSTİYOR

Kamuoyu yoklama şirketi Integral tarafından yapılan bir araştırmaya göre de, ülke genelindeki kiliselere kayıtlı bulunan 5,6 milyon işiden yüzde 17’si kiliseden ayrılmayı düşünüyor ve yüzde 56’sı da çocuklarını kiliseye teslim etmeyi düşünmediğini belirtiyor. Sekiz milyon nüfuslu ülkede, yaklaşık bir milyon kişinin kiliseden ayrılmak istemesi, kilise yetkililerini kara kara düşündürüyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Salzburg Piskoposluk Bölgesi Finans Dairesi Başkanı Josef Lidicky, ayrılmaların kiliseyi ekonomik olarak felce uğratacağının altını çizdi. Lidicky, bu yıl ayrılmaların 80 bini bulmasıyla kilisenin zararının 9 milyon Euro olacağını kaydetti. Kiliseye üye olan herkes yıllık ortala 120 Euro vergi ödüyor.

Avusturya kilisesine yönelik taciz iddiaları son yıllarda arttı. Son olarak Avusturya’nın Burgenland kentinde bir rahip, 20 kadar genci ve çocuğu 1970 ve 1980’li yıllarda taciz ettiği raporunun açığa çıkmasının ardından geçtiğimiz günlerde istifa etmişti.

Diğer taraftan, İtalya’da Piskokoposlar Konseyi’nin Gazetesi Avvenire’de yer alan bir haberde, 2001-2010 yılları arasında Vatikan’a Almanya, Avusturya, Hollanda, İrlanda başta olmak üzere bir çok ülkede yaşanan toplam 3 bin şikayet dilekçesinin ulaştığı, bunların yüzde 60’ının homoseksüel, yüzde 30’unda heteroseksüel, yüzde 10’unun ise çocuk taciziyle ilgili olduğu kaydedildi.

‘ZORUNLU BEKÂRLIK GEVŞETİLSİN’  ÖNERİSİ

Katolik Kilisesi’nde skandalların önüne geçilmesi için öneriler de gündeme geliyor. Alman Katolikleri Merkez Konseyi Başkanı Alois Glück, papazların zorunlu bekarlık uygulamasının gevşetilmesini önerdi. Glück, Süddeutsche Zeitung’a verdiği demeçte, Katolik Kilisesi’nin bu sayede cinsel taciz skandallarına yapısal biçimde tepki vermiş olacağını da dile getirdi.

(CİHAN)

 

TACİZ SKANDALI KİLİSELERİ VURUYOR!
Almanya, kilise kurumlarında çocuklara taciz skandallarıyla çalkalanıyor.
Cuma 02.04.2010 – 16:45
Katolik Kilisesi’nin kurumlarında 60’lı yıllar ile 90’lı yıllar arasında gerçekleştiği iddia edilen yüzlerce taciz beyanı kilisenin saygınlığı kadar, zaten düşmekte olan üye sayısını da vurmaya başladı. Köln’de, Katolik Kilisesi üyeliğinden ayrılanların oranı Mart ayında iki katının aştı.

Almanya, kilise kurumlarında ardı ardına patlak veren taciz skandalları ile çalkalanıyor. Medyanın da konunun üzerine gitmesiyle, 60 yıllar ile 90’lı yıllar arasında tacize uğradığını bildiren yüzlerce insan şikayetçi oluyor. Herhangi bir dini kurumla bağlantısı olmayan elit okullarda da görülen taciz skandallarının en yoğunlaştığı kurumlar ise, Katolik Kilisesi’ne ait olanlar. Bu ise Katolikliğin kurallarından olan “papazlara evlilik yasağı” konusunda da tartışmalar başlatmış durumda.

Protestan Kilisesi’nde de ortaya çıkan tacizler, halkın kiliselere güven ve bağlılığı da sarsmaya başladı. Ülkenin en büyük kentlerinden biri olan ve yoğun bir Katolik nüfusuna sahip olan Köln’de, taciz skandallarının patlak vermesinin ardından kilise üyeliğinden ayrılanların sayısı ikiye katlandı. Sadece Köln’de bir ay içinde Katolik Kilisesi üyeliğinden ayrılanların sayısı 459’u buldu. Mart ayındaki bu rakam, son 14 ayın en büyük üye çıkışı anlamına geliyor. Söz konusu rakam, son 14 ayda, kilise üyeliğinden ayrılanların ortalamasının iki katından daha fazla. Köln Asliye Mahkemesi’nin açıkladığı istatistiklere göre önceki aylarda kiliseden ayrılanların ortalaması 225 kişi. Mart ayında ise bu sayı 459’a ulaştı. Almanya çapındaki durumun pek farklı olmadığı tahmin ediliyor.

Yoğunlukla Katolik Kilisesi’nin kurumlarında ortaya çıkan çocuk tacizi skandalları, Protestan kilisesini ise o derece etkilememiş görünüyor. Mart ayında Protestan Kilisesi üyeliliğinden ayrılanların sayısı, önceki aylara göre kısmı bir artışla 140 oldu. Daha önceki aylarda Protestan Kilisesi üyeliğinden ayrılanların ortalama sayısı ise 130. Taciz olaylarının Protestan Kilisesi’ni ne kadar etkileyeceği henüz kestirilemiyor. Kilise üyeliğinden ayrılmada gerekçe gösterme mecburiyeti de bulunmuyor.

Katolik Kilisesi ise tek kelimeyle çalkalanıyor. Son aylarda, vaktiyle Katolik Kilisesi’nde eğitim gören çok sayıda kişi cinsel taciz ve şiddet kurbanı olduğunu açıkladı. Katolik Kilisesi ayrıca, çok sayıda tacizin üstünü örtmeye çalışmakla suçlanıyor. Alman Katolik Kilisesi Konsey Başkanı Robert Zollitsch bile tacizleri örtbas etmekle itham ediliyor. Alman basını ayrıca Katolik dünyasının ruhani lideri Papa XVI. Benedikt’in de konuyla ilgili hiç bir şey söylememesini gündeme taşıdı.

Çocukken kilise kurumlarında tacize uğrayan insan sayısının tam olarak ne kadar olduğu bilinmemekle birlikte şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Vaktiyle Hessen eyaletindeki Bensheim’da bulunan Katolik Kilisesi kurumunda öğrenim gören 15 eski öğrenci, Mainz Piskoposluk Dairesi toplu olarak başvurarak, o dönemde tacize uğradıklarını bildirdi. Taciz şikayetleri Katolik Kilisesi ile de sınırlı değil. Protestan Kilisesi’ninin Hessen ve Rheinland-Pfalz eyaletlerindeki kurumlarında eğitim gören öğrenciler de o zamanlar uğradıkları tacizden şikayetçi oldu. Katolik Kilisesi, sürekli artan şikayetler için 30 Mart’ta bir telefon hattı kurdu.

(CİHAN)

0 toplam okundu, 0 bugün okundu, son okundu